Gün İçi Borsa Yorumu / Şeker Yatırım – (16.04.2018)

BIST100 Gün İçi Yorumu

Güne pozitif başlayan BIST-100 endeksi bankacılık sektör öncülüğünde tepki alımlarını güçlendirerek günün ilk yarısını %1,21 yükselişle 110.910’dan kapattı. ABD’nin hafta sonu müttefikleriyle birlikte Suriye’ye yaptığı askeri operasyon sonrası piyasaların endişe ettiği gibi Rusya ile bir çatışma riski oluşmadı. Operasyonun sınırlı kalırken, ABD başkanı Trump tarafından görevin tamamlandığı mesajı verildi. operasyonun Rusya ile ABD arasında bir çatışa oluşmadan sonuçlandırılması sonrası Jeopolitik risklerin düşmesiyle BIST yeni haftaya tepki alımlarıyla başladı. TL’de ise sınırlı bir pozitif eğilim ve dengelenme çabası var. ABD’nin Suriye’den kısa zamanda çekilebileceği bununda Rusya ile tekrar karşı karşıya gelme riskini azaltması TL varlıklar için pozitif fiyatlamayı daha da destekleyebilir. Ancak iki ülke arasındaki gerginlik devan ediyor ve bugün ABD’nin Rusya’ya yeni ekonomik yaptırımlar uygulaması bekleniyor. Bu uygulamalardan Türkiye’nin de dış ticaret olarak olumsuz etkilememsi TL varlıklarda tekrardan satış baskısı oluşmasını neden olabilir. Ayrıca yarın açıklanacak Türkiye AB ilerleme raporunun negatif olması da piyasalarda baskıya neden olabilir. O nedenle BIST’te ve TL varlıklarda temkinli duruşun sürdürülmesinde yarar var. Bugün açıklanan yurtiçi sanayi üretimi beklentilere yakın geldi ve BIST’teki tepki yükselişine sınırlı da olsa katkı sağladı. İkinci yarıda ABD’de açıklanacak perakende satışlar ve Empire imalat endeksi verileri takip edilecek. İkinci yarıda tepki alımlarının 111.500’lere doğru devamı beklenmektedir.

Endeks kısa vadede gün içinde 110.500, kısa vadede ise 200 GHO’nın geçtiği 109.300 üzerinde tutundukça gün içi hedef 111.500 olmak üzere tepki yükselişini 112.500-113.000 aralığına kadar devam ettirmesi beklenmektedir. Endeksin 109.300 altındaki kapanışlarda düşüş kanalı içinde kanal dip seviyesi olan 106.200-106.800 aralığına doğru düşüşünü devam ettirmesi beklenmektedir. Bu aralığa düşüş tepki yükselişi alım fırsatı, 112.500 üzerine yükselişler ise satış fırsatı olarak izlenebilir. Teknik göstergelerdeki genel negatif eğilim şuan için yükselişlerin tepki niteliğinde olduğuna ve düşüşün sonlanmadığına işaret ediyor. Ancak kısa periyotta (3 saatlik) göstergelerde oluşan pozitif eğilim tepki yükselişi eğiliminin gün içinde güçlenerek devam edebileceğine işaret etmektedir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin