Gün İçi Borsa Yorumu / Şeker Yatırım – (15.03.2017)

BIST100 Gün İçi Yorumu

Güne hafif pozitif başlayan BIST-100 endeksi bu eğilimi devam ettirerek günün ilk yarısını %0,72 yükselişle 89.780 seviyesinden yatay kapattı. Fed faiz kararı öncesi yurtdışı borsalarda petrol fiyatlarındaki toparlanma ile birlikte sınırlı pozitif eğilim var. BIST ise bugün sınırlı gevşeme eğilimi gösteren yurtiçi tahvil faizlerinin de desteğiyle pozitif ayrışarak ilk yarıda yurtdışı borsalara göre güçlü bir pozitif eğilim sergiledi. DXY ve ABD tahvil faizlerindeki sınırlı geri çekilme eğilimi başta TL varlıklar olmak üzere bugün EM kurlarına ve borsalarına pozitif katkı sağlıyor. Bugün veri tarafında akşam ki Fed toplantısı öncesi önem derecesi yüksek olan TÜFE enflasyon, perakende satışlar ve Empire imalat endeksi verileri izlenecek. Ana gündem ise akşam ki Fed faiz kararı olacak. Piyasalar Fed’in faiz artıracağına neredeyse kesin gözüyle bakıyor ve bu beklenti büyük oranda fiyatlandı. Piyasalar için asıl önemli olan Fed’in açıklayacağı faiz projeksiyonu ve toplantı sonrası verilecek mesajın tonu olacak. Fed daha önce 2017 yılı için 3 faiz artışı öngörüyordu. Bunun 4’e çıkması ve faiz artırımlarının hızlanabileceği mesajı başta TL varlıklar olmak üzere gelişmekte olan ülkelerde yeni bir satış dalgasına neden olması beklenir. Aksine 3 faiz artışı öngörüsünün korunarak, kademeli ve yavaş faiz artırımı vurgusunun korunması durumunda gelişmekte lan ülkelere yönelik risk alma iştahının devam etmesi beklenmektedir. Bugün açıklanacak TÜFE ve çekirdek enflasyon verilerinin yüksek gelmesi piyasalarda faizlerin daha hızlı artırılabileceği beklentisiyle BIST’e ve TL’ye satış getirebilir. Aksine beklenti altındaki verilerin kurda ve BIST’te oluşan pozitif eğilimi destekleyerek güçlendirmesi beklenir.

Endeksin yükselişini devam ettirmesi için uzun vadeli düşüş trendinin geçtiği ve kısa vadeli önemli direnç aralığı olan 90.000-90.200 aralığını yükselen hacimle yukarı kırılması gerekiyor. Pozitif eğilime karşın ilk seansta oluşan hacim şuan için güçlü değil. Endeks kısa vadede bu aralık altında kaldıkça tepki yükselişleri oluşsa da 88.000-88.200 aralığındaki kısa vadeli trend desteğine doğru kar satışı yaşanma riski devam edecektir. Endeksin 90.200’ü yukarı kırması durumuna yükselişin ilke etapta 91.700-91.800 aralığını hedefleyerek devam etmesi beklenmektedir. Teknik göstergelerde günlük periyotta zayıf görünüm devam ediyor ve yükselişlerin halen tepki niteliğinde olduğuna işaret ediyor. Ancak kısa periyotta (3 saatlik) göstergelerde oluşan pozitif eğilim gün içinde tepki yükselişi eğiliminin devam edebileceğini gösteriyor. Gün içinde 90.000-90.200 aralığına doğru düşük hacimli yükselişlerde karlı pozisyonlar realize edilebilir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin