Para & Borsa

Gün İçi Borsa Yorumu / Şeker Yatırım – (14.11.2017)

BIST100 Gün İçi Yorumu

Güne sınırlı pozitif başlayan BIST-100 endeksi gün içinde satışlarla karşılaşsa da banka hisselerine gelen tepki alımlarının etkisiyle günün ilk yarısını %0,76 yükselişle 109.684’den kapattı. Yurtdışı borsaların sınırlı pozitif seyrettiği günde BIST’te son dönemde güçlü negatif ayrışan banka hisselerine gelen tepki alımlarıyla endeks ilk yarıyı yükselişle kapattı. İkinci yarıda ABD’de açıklanacak ÜFE enflasyon verisi takip edilecek. Yarın açıklanacak ve piyasalar için en önemli veri olan ABD TÜFE enflasyon verisi öncesi her ne kadar bir gösterge olmasa da ÜFE verisinin beklenti üzerindeki gelmesi EM para piyasalarında satışa neden olabilir. Yüksek gelen ÜFE verisi yarın ki TÜFE verisinin de beklenti üzeri gelebileceği beklentisiyle özellikle EM para birimleri üzerinde negatif baskıya enden olabilir. Aksine düşük enflasyon verisinin gelişmekte olan ülke piyasaları için sınırlı da olsa pozitif karşılanması beklenmektedir. Bilanço döneminin sona ermesiyle BIST’te kısa vadeli pozitif bir beklenti kalmaması nedeniyle oluşan beş günlük satıcılı seyri sonrası bugün tepki alımları var. Ancak kısa vadede tepki alımları devam etse de kısa vadede pozitif beklenti kalmaması nedeniyle satış baskısının ay içinde devam etmesi beklenmektedir. Kısa vadede CDS’lerde yaşanan hızlı yükseliş TL varlıklara ilişkin genel risk algısının güçlendiğini gösteriyor. Bu nedenle CDS’lerde gevşeme oluşmadıkça BIST’te yükselişlerin tepki niteliğinde kalmaya devam etmesi beklenmektedir. Ancak hızlı geri çekilme ve kar satışı sonrası BIST’te ikinci yarıda bankacılık sektörü öncülüğünde tepki alımlarının devam etmesi beklenmektedir.

Endeks aşağı kırdığı ve bugün için 111.200’den geçen yükselen trend desteği altında kaldıkça tepki yükselişleri oluşsa da 105.800-106.500 aralığını hedefleyerek kısa vadeli dip arayışına devam etmesi beklenmektedir. MACD gibi orta vadeli göstergelerin Sat konumuna geçmesi tepki yükselişi denemeleri oluşsa da dip arayışının devam edeceğine işaret etmektedir. Ancak kısa vadeli göstergelerin aşırı satıma gelmesi ve kısa periyotta kısa vadeli göstergelerde oluşan pozitif eğilim endeksin gün içinde tepki yükselişi eğilimini devam ettireceğine işaret etmektedir. Endeks kısa vadede 109.200 üzerinde tutundukça 110.800-111.200 aralığına doğru tepki yükselişini güçlendirmesi beklenmektedir. Kısa vadede bu aralığa tepki yükselişi satış fırsatı, 109.200’lere doğru geri çekilme ise tepki yükselişinin devamı için alım fırsatı olarak izlenebilir. Gün içinde satış baskısı oluşsa da tepki alımlarının devam ettirmesi beklenmektedir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..


Etiketler: , , , , ,
Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa
dpx