Gün İçi Borsa Yorumu / Şeker Yatırım – (14.09.2018)

BIST100 Gün İçi Yorumu

Güne güçlü alımlarla başlayan BİST-100 endeksi banka hisselerindeki güçlü yükselişle günün ilk yarısını %1,67 yükselişle 95.997’dan kapattı. Yurtdışında azalan ticaret savaşı endişeleriyle birlikte pozitif seyir sınırlı şekilde devam ediyor. TCMB’den dün gelen 625 baz puanlık güçlü faiz artışı sonrası TL’deki değer kazancı ve tahvil faizlerindeki düşüşün de desteğiyle BIST bankalar öncülüğünde güçlü yükselişini ikinci güne taşıdı. tahvil faizlerdeki düşüşle birlikte son dönemde ciddi negatif fiyatlanan bankacılık endeksi güçlü pozitif ayrışarak %5 üzerinde yükseliş kaydederken, Sınai endeks negatif ayrışarak %1 altında kalan bir performans gösteriyor. Kısa vadede halen zirve seviyelerine yakın seyreden büyük Sanayi hisselerinden banka hisselerine kısa vadeli bir geçiş yaşanabilir. TCMB faiz kararı sonrası CDS’ler gün içinde 427’ye kadar gerilerken, şuan 442 seviyelerinde olan CDS’lerin 500 seviyesi altına gelmesi kısa vadede TL varlıklardaki tepki alımlarını destekliyor. Yurtiçi tahvil faizlerindeki düşüşün devamıyla birlikte TL bazında 2012 dip seviyelerini test eden bankacılık endeksi öncülüğünde BIST’te tepki yükselişinin devam etmesi beklenmektedir. İkinci yarıda BIST’te güçlü pozitif eğilimin korunması beklenmekle birlikte iki günlük güçlü yükseliş sonrası gün içinde sınırlı da olsa kar satışları yaşanabilir.

Endeks güçlü direnç bölgesi olan 56 GHO’nın geçtiği ve kısa vadeli düşüş trendi direnci bölgesi olan 94.600-95.000 aralığını fiyat boşluğuyla (koğuş boşluğu) yukarı kırdı. Endeks kısa vadede 94.600 üzerinde hacimli kapanışla birlikte kaldıkça ilk hedef aynı zamanda ana düşüş trendinin fibonacci %38,2 düzeltme seviyesi olan 98.700 seviyelerine doğru yükselişin devam ettirmesi beklenmektedir. Endeks bu seviye üzerinde yükselişini 200 GHO’nın geçtiği 101.000’lere kadar devam ettirme potansiyeline sahip olacaktır. Ancak endeks daha önce 56 GHO’ya yukarı kırmayı denediğinde boğa tuzağıyla karşılaşarak güçlü satışlarla karşılaştı ve kısa vadeli yeni dip seviyelere yöneldi. Düşükte olsa bu risk devam ettiği için kısa vadeli pozisyonlar için 94.600 stop-loss seviyesi olarak takip edilmelidir. Teknik göstergelerdeki genel pozitif eğilim ve uzun süredir MACD gibi orta vadeli göstergelerde orta vadeli dip oluşumuna işaret devam eden pozitif uyumsuzluk süreci geri çekilmeler olsa da yükselişin ilerleyen dönemde güçlenerek devam edebileceği beklentisini destekliyor. Gün içinde endeksin 95.300 altına gelmesi durumunda açılışta oluşan fiyat boşluğunun kapanmasına yönelik olarak 94.600’lere doğru kar satışları yaşanabilir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin