Gün İçi Borsa Yorumu / Şeker Yatırım – (14.09.2017)

BIST100 Gün İçi Yorumu

Güne yatay başlayan BIST-100 endeksi günün ilk yarısını %0,29 yükselişle 108.466 seviyesinden kapattı. Çin’den gelen büyüme ve sanayi üretim verilerinin beklenti altında kalması ve büyüme endişeleriyle yurtdışı borsaların genel olarak sınırlı negatif eğilim gösterdiği görülüyor. BIST son iki gündeki satıcılı seyrini devam ettirerek negatif ayrışmaya devam etme eğilimi gösterse de TL’deki güçlenmeden aldığı destekle kayıplarını hızla geri alarak pozitif tarafa geçmeyi başardı. Bugün yurtiçinde TCMB faiz kararı takip edilecek. TCMB’nin faizlerde değişiklik yapması beklenmezken, para politikasında sıkı duruşun devam korunacağı mesajın güçlü şekilde verilmeye devam etmesi durumunda son iki gündür negatif ayrışan TL’de sınırlı güçlenme oluşması beklenmektedir. Tl’deki güçlenem ile birlikte sınırlı da olsa BIST’te tepki alımları güç kazanabilir. Yurttaşında ise İngiltere merkez bankası faiz kararı ve ABD TÜFE verisi takip edilecek. ABD enflasyon verisinin beklenti altında kalması son kasırgaların oluşturduğu maddi hasar da göz önüne alındığında Fed faiz artışı beklentilerini iyiden iyiye düşürecektir. Bu durumun gelişmekte olan ülkelere (EM) yönelik fon akışını güçlendirerek devam ettirmesi ve piyasalar tarafından pozitif karşılanması beklenir. Aksine yüksek veri başta TL varlıklar olmak üzere EM piyasalarında satış baskısına neden olabilir. EM’lere yönelik risk alma iştahı devam etse de BIST ve TL kısa vadede negatif ayrışma eğilimini zaman zaman devam ettirebilir. BIST’in 7-8 aylık güçlü performans ve pozitif ayrışması sonrası son dönemde MSCI EM endeksleri içinde negatif ayrışmaya başladığı görülüyor. Bu negatif ayrışma önümüzdeki dönemde devam edebilir. Özellikle petrol fiyatlarındaki yükselişin devamı durumunda EM içinde Brezilya-Rusya AL, Türkiye SAT gibi önerilerin ön plana çıkmasıyla BIST’in EM içinde negatif ayrışmaya devam etmesi beklenmektedir. BIST ilk yarıda kısa vadeli yükseliş trendini aşağı yönde ihlal etse de hızlı tepki alımlarıyla trend desteği üzerinde tutunmayı başardı. TCMB faiz kararı TL’de güçlenme yaşanmasıyla birlikte BIST tepki alımlarını ikinci yarıda devam ettirebilir.

Endeks kısa vadeli yükseliş trendini aşağı yönde ihlal etse de trend desteğinin geçtiği 108.200 üzerinde tutunmayı başardı. Bu seviye üzerinde tutundukça BIST kısa vadede 109.000 seviyesine kadar tepki yükselişini devam ettirmesi beklenmektedir. Endeksin 108.200’ü aşağı kırarak altında kapanış yapması durumunda düşüşünü 106.000’lere doğru hızlandırması beklenmektedir. Endeksin negatif eğilimden çıkarak yükseliş yönünde tekrar güç kazanması için 109.500 seviyesini yükselen hacimle yukarı kırarak üzerinde kapanış yapması gerekiyor. Endeks bu seviye altında kaldıkça tepki yükselişleri oluşsa da kısa vadede düzeltme sürecine ve dip arayışına devam ettirmesi beklenmektedir. Teknik göstergelerdeki negatif eğilim devam etmekle birlikte kısa vadeli göstergelerin aşırı satıma gelmesi nedeniyle tepki yükselişi eğilimi devam edebilir. Kısa vadede 109.000-109.500 aralığına tepki yükselişi satış fırsatı olarak değerlendirilebilir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin