Gün İçi Borsa Yorumu / Şeker Yatırım – (14.03.2018)

BIST100 Gün İçi Yorumu

Güne sınırlı artıyla başlayan BIST-100 endeksi dar bantta hareket ederek günün ilk yarısını %0,49 yükselişle 118.845’den kapattı. ABD borsaları ve Asya borsalarındaki satıcılı seyre rağmen BIST güne yatay başlayıp, pozitif ayrışmasını devam ettirerek ilk yarıyı yükselişle tamamladı. Son iki günde negatif ayrışarak değer kaybeden TL kayıplarını sınırlı da olsa geri almaya çalışırken, yurtiçi 10yy tahvil faizlerinde sınırlı geri çekilme var. Dün gelen ABD TÜFE verileri beklentiye paralel gelirken enflasyonda bir hızlanma olmadığını göstererek, Fed’in kademeli faiz artışı politikasını devam ettireceğine işaret etti. Bu kısa vadede Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için sınırlı da olsa pozitif bir gelişmedir. Fed toplantısına kadar hem global risk alma iştahının hem de EM’lere yönelik ilginin sınırlı da olsa devam etmesi beklenmektedir. TL’deki son iki günde spekülatif atakla oluşan hızlı değer kaybı ve negatif ayrışmaya karşın CDS’lerdeki fiyatlama henüz TL varlıklar için risk algısına işaret etmiyor. Bugün ABD açıklanacak önem derecesi yüksek perakende satışlar ve ÜFE enflasyon vereleri takip edilecek. Güçlü gelecek perakende satışlar verisinin başta ABD borsaları olmak pozitif fiyatlanması beklenir. Yurtiçinde ise Afrin’deki operasyona yönelik gelebilecek pozitif haber akışı BIST’teki pozitif ayrışmayı güçlendirerek devam ettirecektir. İkinci yarıda BIST’in pozitif eğilimini güçlendirerek devam ettirmesi beklenmektedir.

Endeks gün içinde 118.500 üzerinde kaldıkça ilk hedef 119.300’ler olmak üzere yükselişini devam ettirmesi beklenmektedir. Endeksin 118.500 üzerinde önceki günlere göre yükselen hacimle kapanış yapması durumunda ilk hedef zirve seviyeler olan 121.500 olmak üzere yükselişin orta vadede 124.000’lere doğru devam etmesi beklenmektedir. Endeksin tekrara 118.500 altına gelmesi durumunda iki gün önce 117.200-117.700 aralığında oluşan fiyat boşluğunu kapatmak için bu aralığa doğru geri çekilmesi beklenir. Endeksin 117.200 altındaki kapanışlarda düşüşünü hızlandırması bekleneceğinden bu seviye kısa vadeli pozisyonlar için zarar kes seviyesi olarak takip edilmelidir. MACD halen Sat konumunda olması kısa vadeli satış yaşanma riskinin halen devam ettiğine işaret ediyor. Ancak ortalamalardaki ve kısa vadeli göstergelerdeki pozitif görünüm satışlar yaşansa da sınırlı kalacağına ve yükseliş trendinin devam edeceğine işaret ediyor. Kısa vadede 117.200’lere olası geri çekilme alım fırsatı, gün içi 119.300 ve üzerine düşük hacimli yükselişler ise Sat-Al trade için gün içi satış fırsatı olarak takip edilebilir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin