Gün İçi Borsa Yorumu / Şeker Yatırım – (13.09.2018)

BIST100 Gün İçi Yorumu

Güne yatay başlayan BİST-100 endeksi TL’deki değer kayıplarının tekrar güçlenmesiyle birlikte günün ilk yarısını %0,40 düşüşle 91.859’dan kapattı. ABD’nin Çin’e ticaret görüşmeleri için davette bulunmasıyla yurtdışında kısmen azalan ticaret savaşı endişeleriyle tepki yükselişi eğilimi var. BIST ise son dönemde olduğu gibi yurtdışı piyasalarla ters yönde hareket etmeye devam ediyor. TCMB faiz kararı öncesi TL’deki değer kayıpları tekrar güçlenirken, BIST’te de satışları tetikledi. Daha önce de belirtiğimiz gibi BIST’te da son 2-3 haftada algoritma tabanlı işlem yaptığı bilinen yabacı kurumların yüklü alımları olmuştu. Bu haftaki satışlarda bu kurumların pozisyon azaltması satışlarda etkili olmaya devam ediyor. Yurtiçi piyasaların gözü saat 14:00’de yapılacak TCMB faiz kararında olacak. TCMB’den 225-725 baz puan arasında geniş aralıkta değişen faiz artırım beklentileri var. Beklentilerin bu denli farklı olması faiz kararı öncesinde olduğu gibi karar sonrasında yüksek volatiliteye enden olacaktır. Yurtdışında ise AMB ve İngiltere merkez bankası faiz kararı ile ABD TÜFE verisi takip edilecek. TCMB’nin güçlü bir faiz artışına gitmesi gün içinde TL’deki oluşan değer kayıplarının geri alınmasını sağlayabilir. Aksine düşük bir faiz artırımı ise TL’deki değer kayıplarını güçlendirerek devam ettirebilir. TL’deki değer kayıplarının hızlanması BIST’te satışların derinleşmesini sağlayabilir. ABD TÜFE verisinin beklenti üzeri gelmesi dün EM kurlarında oluşan pozitif havanının tersine dönmesine dolayısıyla piyasanın TCMB kararından memnun olmaması durumunda TL’deki değer kayıplarının daha güçlü olmasını sağlayabilir. İkinci yarıda hem TCMB kararı hem ABD enflasyon verisiyle birlikte dalgalı seyrin devam etmesi beklenir.

Endeks dar banttaki sıkışmasını ilk yarıda aşağı kırmayı dene se 91.700-94.700 arasındaki 3.000 puanlık alanda sıkışmaya devam ediyor. Endeks kısa vadede 56 GHO’nın geçtiği ve düşüş trendinin geçtiği güçlü bir direnç bölgesi olan 94.700-95.000 aralığı altında kaldıkça yükselişlerin tepki niteliğinde kalması ve geri çekilmenin devamı beklenir. Endeksin 91.700 altındaki kapanışlarda ilk hedef 90.900-91.000 aralığı olmak üzere 88.764-88.938 arasındaki fiyat boşluğuna kadar düşüşün devam etmesi beklenmektedir. Kısa vadede 91.700 üzerinde tutundukça oluşan sıkışmanın üst bandı olan 94.700-95.000 aralığına yükseliş gerçekleştirme potansiyelini koruyacaktır. Kısa vadeli teknik göstergelerdeki kararsız görünüm devam ediyor. Bu görünüm kısa vadede sıkışma eğiliminin devam edebileceğine işaret ediyor.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin