Gün İçi Borsa Yorumu / Şeker Yatırım – (13.08.2015)

Güne yatay başlayan endeks ilk seansı %1,29 düşüşle 77.164 seviyesinden kapattı.

Artan erken seçim beklentileriyle birlikte BIST 100 yurtdışı piyasalardaki toparlanma eğilimine karşın ilk senası satıcılı bir şekilde kapattı. Bugün sonuçlanması beklenen AKP-CHP koalisyonuna ilişkin son görüşme saat 14:00’de Ahmet Davutoğlu-Kemal Kılıçdaroğlu arasında yapılacak. Koalisyon görüşmelerinin bugün sonuçlandırılması beklenmektedir. Görüşme sonrasında yapılacak açıklamaların piyasada büyük bir volatilite oluşturması beklenmektedir. İki partinin anlaşamaması durumunda erken seçim gündeme geleceği için yurtiçi piyasalarda ilk etapta ciddi bir negatif fiyatlama oluşması beklenmektedir. Aksi durumda ise tam tersine piyasalarda güçlü pozitif fiyatlamanın oluşması beklenmektedir. Yurtdışında ise bugün ABD’de açıklanacak perakende satışlar ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları takip edilecek. Önem derecesi yüksek olan perakende satışlar verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi Fed faiz artışı endişelerini artıracağı için TL varlıklar üzerinde negatif etki oluşturması beklenir. Aksine beklentilerden zayıf veri özellikle döviz kurlarında gevşemeye neden olabilir. Ancak veri yurtiçi siyasi gündem nedeniyle piyasalar tarafından göz ardı edilebilir.

Endeks orta vadeli düşüş kanalı içerisinde düşüş eğilimine devam ederken, kısa vadeli sıkıştığı bölgeyi aşağı yönde kırma eğilimindedir. Endeksin 77.400 seviyesini altında kalması durumunda satış baskının artması beklenmektedir. Bu seviye altında endeksin teknik olarak sırasıyla 76.600 ve 75.200 seviyesini hedeflemesi beklenir. Orta vadeli oluşan düşüş kanalının dibi ise 74.000-74.500 aralığına denk gelmektedir. Bu aralık aynı zamanda önemli bir maliyet bölgesidir. Olası bir güçlü negatif haber akışında endeks düşüşünü bu aralığa kadar devam ettirebilir. Endeksin 77.500 seviyesinin tekrar üzerine çıkması ve bu seviye üzerinde tutunması durumunda tekrardan 80.000-80.300 aralığını hedeflemesi beklenir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir