Gün İçi Borsa Yorumu / Şeker Yatırım – (13.07.2017)

BIST100 Gün İçi Yorumu

Güne pozitif başlayan BIST-100 endeksi bu eğilimi devam ettirse de gün içinde kar satışlarıyla karşılaşarak günün ilk yarısını %0,10 yükselişle 103.919 seviyesinden kapattı. Fed başkanı Yellen’in dün yaptığı güvercin tondaki açıklamalar sonrası piyasalarda oluşan pozitif hava bugün momentum kaybetse de sınırlı şekilde devam ediyor. Sabah açıklanan yurtiçi Cari işlemler dengesi beklentilerin hafif üzerinde 5,24 Milyar dolar geldi. İkinci yarıda kısmen önem derecesi düşük ABD ÜFE enflasyonu ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları verileri takip edilecek. Bir diğer konu ise kongrede sunumuna devam edecek olan Yellen’in açıklamaları olacak. Ancak Yellen’in dünkü sunumunu tekrarlaması bekleniyor. Yellen’in faiz artırımlarında aceleci olunmayacağı açıklaması sonrası tekrara artan risk alma iştahına paralel borsalardaki özellikle de gelişmekte olan ülke borsalarındaki yükseliş eğiliminin sınırlı düzeltmeler olsa da korunması beklenmektedir. Draghi’nin şahin tondaki açıklamaları sonrası hızla yükselişe geçen global tahvil faizlerindeki gevşeme eğilimi devam ediyor. Buda borsalar için risk alma iştahını kısa vadede canlı tutacaktır. Kısa vadede gelişmekte olan ülke piyasalarına ilişkin fon akımlarının devam etmesi beklenir. Buna bağlı olarak BIST’in halen benzerlerine göre iskontolu işlem görüyor olmasının da avantajıyla kar satışları yaşansa da BIST’teki yükseliş trendinin korunması beklenmektedir. Tarihi zirve seviyeler yakın seyreden BIST’te hızlı yükseliş sonrası ikinci yarıda sınırlı da olsa kar satışları görebiliriz.

Endeks kısa vadede yükseliş trendi desteği konumunda olan 101.400 üzerine kaldıkça yükseliş trendini devam ettirmesi beklenmektedir. Endeks yükselişi kanalı içinde kaldıkça kanal üst bandı olan 105.300’leri hedefleyerek yükselişini devam ettirmesi beklenmektedir. Uzun süre sonra MACD gibi orta vadeli göstergelerin tekrar AL sinyali üretmesi ve momentumdaki güçlenme kar satışları yaşansa da yükselişin devam edeceği beklentisini destekliyor. Kısa periyotta da teknik göstergelerdeki pozitif eğilim devam etmekle birlikte kısa periyotta (3 saatlik) teknik göstergelerin aşırı alım bölgesinde olması ve momentumdaki zayıflama günün ikinci yarısında sınırlı da olsa kar satışlarının oluşabileceğine işaret ediyor. Kısa vadede endeksin 102.400- 102.700 aralığına doğru geri çekilme trade amaçlı alım fırsatı, 105.000 ve üzerine yükselişler ise kısa vadeli kar satışı fırsatı olarak takip edilebilir. Endeksin 102.400-102.700 aralığın aşağı kırması durumunda kar satışlarının trend desteği konumunda olan 101.400’lere doğru devam etmesi beklenir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin