Gün İçi Borsa Yorumu / Şeker Yatırım – (13.06.2018)

BIST100 Gün İçi Yorumu

Güne sınırlı eksiyle başlayan BIST-100 endeksi günün ilk yarısını %0,83 düşüşle 95.862’den kapattı. Yurtdışı piyasaların genel olarak sınırlı negatif eğilim izlediği günde BIST yükselen döviz kuru ve faizlerin etkisiyle dün ikinci seansta elde ettiği kazançları geri verdi. Petrol fiyatlarının yükseliş eğilimini devam ettirmesi de BIST’te negatif baskıya neden oluyor. TL ise negatif ayrışmasını devam ettiriyor. Piyasalar yarın yapılacak Fed faiz kararını bekliyor. Fed’in faizleri artırmasına kesin gözüyle bakılırken, piyasalar için önemli olan Fed’in 2018 için toplam 3 faiz artışı beklentisini koruyup korumayacağı olacak. Fed’in 3 faiz artışını koruması ve ılımlı mesajlar gelmesi durumunda don dönemde gelişmekte olan ülkelere (EM) yönelik risk lama iştahı tekrar canlandırabilir. EM’lerden fon çıkışının kısa vadede sona ermesi durumunda TL varlıklarda hızlı bir toparlanma yaşanması beklenmektedir. Yarınki Fed kararı öncesi bugün açıklanacak ABD TÜFE verisi önemli olacak. Beklenti altındaki veri DXY endeksinde düşüşe, EM’lerede ise risk alma iştahının sınırlı yükselişe neden olabilir. Son 4 ayda BIST’in EM içinde negatif ayrışmasında önemli etkiye sahip petrol fiyatlarındaki eğilim kısa vadede takip edilmeye devam edilecek. Petrol fiyatlarındaki gevşemelerde BIST’te tepki alımlarının güçlenmesi beklenir. İkinci yarıda BIST kayıplarını geri alarak pozitif tarafa geçmeyi deneyecektir.

Endeks dün 2013 tarihi zirvesinden gelen güçlü tepki alımıyla yükselen hacimle güçlü bir tepki yükselişi gerçekleştirdikten sonra bugün dünkü kazançlarını büyük oranda geri verdi. Kısa vadeli göstergelerde oluşmaya başlayan pozitif uyumsuzluklar ve yükselen hacimle gelen güçlü tepki endeksin kısa vadeli dip oluşturma başladığına işaret ediyor Kısa vadede endekste genişleyen üçgen içinde gerilemeler olsa da önümüzdeki dönemde endekste güçlü tepki yükselişi görebiliriz. Endeks 97.200-97.800 aralığını yukarı kırarak üzerinde kapanış yapabilirse sırasıyla 100.600 ve 103.800’lere kadar devam edebilecek güçlü bir tepki yükselişi gerçekleştirmesi beklenmektedir. Endeksin 95.100’ü tekrar aşağı kırması durumunda genişleyen üçgen alt bandı olan 92.000-93.400 aralığına doğru düşüşüne devam ederek dip çalışmasının devamı beklenir. Kısa vadede 91.500 stop-loss olmak üzere bu aralığa düşüş düşüşler kademeli olarak tepki yükselişi için alım fırsatı olarak takip edilmelidir. Kısa vadeli göstergelerdeki pozitif eğilim ve pozitif uyumsuzluklar geri çekilmeler olsa da tepki yükselişinin devam edeceği beklentisini destekliyor.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin