Gün İçi Borsa Yorumu / Şeker Yatırım – (13.06.2016)

BIST100 Gün İçi Yorumu

Güne satıcılı başlayan BİST-100 endeksi Avrupa borsalarındaki satıcılı seyre paralel günün ilk yarısını %1,44’lük sert düşüşle 75.779 seviyesinden tamamladı.  Global büyüme endişelerinin tekrar artması ve Brexit referandumunun yaklaşmasıyla piyasalardaki stres yükseldi. ABD ve Alman tahvillerindeki eğilim riskten kaçışa işaret ediyor. Piyasalar Çarşamba günü açıklanacak Fed faiz kararı ve sonrasındaki açıklamalara odaklanmış görünüyor. Fed kararına kadar satıcılı seyir devam edebilir. VIX başta olmak üzere volatilite endekslerindeki yükseliş piyasalar açısından tehlike çanlarının çalmaya başladığını gösteriyor. Petroldeki düşüş ve Brexit endişeleriyle yeni haftada borsalarda satışları devam ettirebilir. BIST’te de yurtdışı borsalara paralel satış baskısı artarken, döviz kurundaki sakin seyre karşın tahvil faizlerindeki yükseliş BIST’teki satışları destekler niteliktedir.  Önemli bir veri gündeminin olmadığı günde BIST’in yurtdışı borsalara ve özelliklede Avrupa borsalarına paralel hareket etmeye devam etmesi eklenmektedir.

Endeks ilk yarıda oluşan takoz formasyonunu  alt bandını test ederken, son yükselişin %61,8 düzeltme seviyesine denk gelen yaklaşık 75.400’de destek buldu. Endeks kısa vadede 74.800-75.400 aralığında destek bulmaya devam ederek bu aralık üzerinde tutunabilirse hızlı tepki yükselişi gerçekleştirmesi beklenir. Endeks bu aralık üzerinde kaldıkça oluşumuna devam eden formasyonu üst bandı olan 78.400-78.600 aralığına doğru tepki yükselişini devam ettirmesi beklenir. Endeksin gün içinde negatif eğilimden çıkması için tekrardan 76.200 seviyesi üzerine çıkması ve bu seviye üzerinde tutunması gerekiyor.  Kısa vadeli teknik göstergelerin kısa periyotta aşırı satımda olması nedeniyle endekste tepki alımları oluşması beklenir. Gün içine endeksin oluşan formasyonun bugün için alt 74.800-75.000 aralığını test etmesi durumunda oluşan düşüş kısa vadeli tepki alımı için trade amaçlı alım fırsatı olarak değerlendirilebilir. Endeksin 74.800 aşağı kırması durumunda oluşan takoz formasyonu geçerliliğini yitirecektir. Bu seviye altında endeksin yükseliş sırasında 73.000-73.500 arasında oluşturduğu fiyat boşluğu ilk hedef olmak üzere düşüşünü devam ettirmesi beklenir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin