Gün İçi Borsa Yorumu / Şeker Yatırım – (13.02.2018)

BIST100 Gün İçi Yorumu

Güne tepki alımlarının devamıyla başlayan BIST-100 endeksi günün ilk yarısını %0,50 yükselişle 115.391’den kapattı. İki haftalık arada sonra bankacılık endeksi relatif olarak tekrara güçlenemeye başlarken, iki gündür endeksteki tepki yükselişine öncülük ediyor. ABD borsalarında iki günlük tepki yükselişi sonrası bugün ABD vadelileri ve Avrupa borsalarında satıcılı seyir var. BIST ise dün kapanış sonrası ABD borsalarında oluşan yükselişe paralel tepki sınırlı şekilde devam ettiriyor. Dün geri çekilen VIX endeksinde sınırlı da olsa tekrar yükseliş eğilimi var. Şuan 27 seviyesine yakın seyreden VIX endeksi 20 seviyesi üzerinde kaldıkça piyasalardaki oynaklık azalsa da devam etmesi dolayısıyla da ABD borsalardaki satış riskinin devam etmesi beklenmektedir. Bugün FOMC’de oy kullanma hakkı olan L. Mester’in (TSİ:16:00) yapacağı açıklamalar önemli olacak. Mester şahin görüşe sahip bir üye, Faiz artırımı ve bilanço küçültmeye ilişkin yapacağı ılımlı açıklamalar piyasalar açısında pozitif karşılanabilir. BIST’te tepki yükselişleri oluşsa da aşağı yönlü düzeltme sürecinin tamamlanmadığını düşünüyoruz. Bu nedenle geçen hafta olduğu gibi tepki yükselişleri satış fırsatı olarak kullanılmaya devam edileceğini düşünüyoruz. CDS ve tahvil faizlerindeki fiyatlama şuan için BIST’te satışlar devam etse de bunun bir trend dönüşü değil halen düzeltme olduğuna işaret etmeye devam ediyor. Endeks ikinci yarıda tepki yükselişini düşük momentumla da devam ettirse de ABD vadeli endekslerindeki eksinin tekrar artmaya başlamasıyla BIST’in satışlarla negatif bölgeye geçmesi beklenmektedir.

Endeksin kısa vadeli negatif trenden çıkması için 117.000 üzerinde yüksek hacimli kapanış oluşması gerekiyor. Bu seviye altında kaldıkça tepki yükselişleri oluşsa da endekste kısa vadeli dip arayışı ve satış baskısının tepki yükselişi sonrası devam etmesi beklenmektedir. Endeksin 113.800 altında son yükselişin %50 düzeltme seviyesi olan 111.500’leri hedefleyerek düşüşünü devam ettirmesi beklenir. Ortalamalardaki ve haftalık periyotta göstergelerde oluşan negatif eğilim tepki yükselişi denemeleri oluşsa da aşağı yönlü düzeltmenin devamına işaret etmektedir. Ancak kısa vadeli göstergelerin aşırı satımdan pozitife dönemsi 113.800 üzerinde kalındıkça 116.400-116.800 aralığına kadar tepki yükselişi gerçekleştirme potansiyeline sahip olacaktır. Kısa vadede 116.400 üzerine yükseliş satış fırsatı, 114.200 ve altına doğru gerilemeler ise tepki yükselişi için alım fırsatı olarak takip edilebilir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin