Gün İçi Borsa Yorumu / Şeker Yatırım – (11.10.2018)

BIST100 Gün İçi Yorumu

Güne satıcılı başlayan BİST-100 endeksi yurtdışı piyasalardaki güçlü satışlara rağmen banka hisseleri öncülüğünde artıya geçse de yurtdışı satışların güçlenmesiyle birlikte tekrar artan satışlarla beraber günün ilk yarısını %0,71 düşüşle 93.703’den kapattı. Global piyasalarda dün güçlenen riskten kaçış ve satış baskısı bugün de devam ediyor. Ticaret savaşı endişeleriyle başlayan riskten kaçış, İtalya endişeleri ve akabinde yükselen tahvil faizleriyle güçlendi. Korku ve endişe endeksi olarak adlandırılan VIX endeksi 24 seviyelerine yükselerek kritik 20 seviyesi üzerine çıkarken, uzun süredir düzeltme yapamadan yükselen ABD borsalarında satışların devam edeceğine işaret ediyor. TL varlıkların ise BIST hariç pozitif ayrışmaya devam ediyor. TL yarınki Brunson davası öncesi değer kazanmaya devam ederken, Tahvil faizleri ve CDS’ler yurtdışı piyasalardaki riskten kaçışa rağmen sakin bir seyir izliyor. Petrol fiyatlarındaki düşüş kısmen ve yarın görülecek Brunson davası sonrası ABD ile ilişkilerin tekrar normalleşeceğine ilişkin beklentiler TL varlıkların pozitif ayrışmasını sağlıyor. BIST yurtdışındaki satışların etkisiyle satışlarla karşılaşsa da yurtdışı piyasalara göre daha dirençli bir görünüm sergilerken, kısmen pozitif ayrışıyor. BIST tarafında da bankalara yönelik devam eden stres testleri BIST’in güçlü seyretmesini sağlıyor. Ancak global riskten kaçış ve yurtdışındaki satışların devamı durumunda yurtdışına göre daha sınırlı da olsa BIST’te de satışların yaşanması kaçılmaz olacaktır. Eylül ayı ortasından beri pozitif ayrışan bankacılık endeksi son dönemde güçlü performans gösterdiği için özellikle banka hisselerinde kar satışları yaşanması şaşırtıcı olmaz. Ancak olası satışların bankacılık hisselerinde orta vadeli alım fırsatı olabileceğini düşünüyoruz. Bugün ABD’de açıklanacak TÜFE enflasyon verilileri önemli olacak. Beklenti üzeri verinin son dönemde şahin mesajlar veren Fed’in faizleri daha hızlı arttırabileceği beklentisini kuvvetlendirerek özellikle EM’lerde satışları güçlendirebilir. Aksine düşük veri yurtdışı borsaların toparlanmasına ve başta TL olmak üzere EM kurlarının güçlenmesini sağlayabilir.

Endeks gün içinde tepki yükselişi gerçekleştirmesi için 93.600 üzerinde tutunması gerekiyor. Endeks gün içinde bu seviye üzerinde tutunabilirse 95.800-96.000 aralığına kadar kısa vadeli tepki yükselişi gerçekleştirebilir. Endeksin bu aralık üzerinde 97.800 hedeflemesi beklenir. Ancak endeks kısa vadede 96.000’ler altında kaldıkça yükselişlerin tepki niteliğinde kalması ve satış baskısının devam etmesi beklenmektedir. Teknik göstergelerin genel olarak Sat konumunda olması tepki yükselişleri oluşsa da satış baskısının devam edeceğine işaret etmektedir. Endeksin 93.600 altındaki fiyatlamalarda satışların güçlenerek ilk etapta 91.600-92.200 aralığına kadar devam etmesi beklenmektedir. Kısa vadede bu aralığa olası düşüşler özellikle banka hisselerinde kısa vadeli yeni alım fırsatı olarak değerlendirilmelidir Gün içinde 95.800 üzerine olası yükselişler ise satış fırsatı olarak takip edilmelidir.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin