Para & Borsa

Gün İçi Borsa Yorumu / Şeker Yatırım – (11.10.2017)

BIST100 Gün İçi Yorumu

Güne satıcılı başlayan BIST 100 endeksi gün içinde dar bantta hareket ederek günün ilk yarısını %0,40 düşüşle 77.082 seviyesinden kapattı. TL’deki sert değer kaybı hızlanarak devam ediyor. TL’deki değer kaybına rağmen güçlü görünüm sergileyen bu eğilimini korusa da bugün döviz kurları ile birlikte tahvil faizlerindeki sert yükselişle birlikte satıcılı seyrediyor. Bugün önemli bir veri gündemi bulunmuyor piyasalar 20 Ocak’ta ABD başkanlığını devralacak Trump’ın TSİ 19:00’da yapması beklenen açıklamalarını takip edilecek. Trump’ın uygulayacağı ekonomi politikalarına ilişkin vereceği ip uçları piyasalar tarafından önemli olacak. Trump’ın açıklamalarıyla birlikte DXY endeksinde ve ABD tahvil faizlerde tekrara yukarı yönlü ataklar oluşabilir. Buda başta TL varlıklar olmak üzere gelişmekte olan ülkeler için risk alma iştahını düşürecektir. TL’deki güçlü değer kaybına rağmen BIST’te endeks ağırlığı yüksek olan bankaların genel olarak net kur riski taşımaması ve yine endeks ağırlığı yüksek sanayi şirketlerinin iş modelleri gereği doğal hedge mekanizmasına sahip olması ve kur risklerinin minimize edilmesi nedeniyle endeks kurdaki hareketlere şuan için aşırı negatif tepki vermiyor. Ancak TL’deki değer kayıplarının devam etmesi orta vadede makro görünümü bozacağı orta vade için etkisi negatif olacaktır. Yurtdışı piyasaların dar bantta sıkışı seyrettiği günde BIST’te ikinci yarıda dar bantta negatif eğilimini devam ettirebilir.

Endeksin yükselişini devam ettirmesi için 78.700 seviyesi üzerinde yükselen hacimle kapanış yapması gerekiyor. Endeks bu seviye altında kaldıkça tekrardan 75.500-75.600 aralığına doğru düzeltme gerçekleştirebilir. Endeks gün içinde 200 GHO denk gelen 77.200 seviyesinin tekrar üzerine çıkabilirse yükselişini 78.000 seviyelerine doğru devam ettirebilir. Günlük periyotta momentumdaki zayıflama ve kısa periyotta(3 saatlik) teknik göstergelerdeki negatif eğilim yükseliş denemeleri oluşsa da satış baskısının kısa vadede devam edebileceğine işaret ediyor. Gün içinde 78.000 ve üzerine düşük hacimli yükselişler Sat-Al trade için satış fırsatı, 76.500 ve altına gerilemeler ise kısa vadeli trade için alım fırsatı olarak takip edilebilir.


Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa
dpx