Gün İçi Borsa Yorumu / Şeker Yatırım – (11.09.2018)

BIST100 Gün İçi Yorumu

Güne pozitif başlayan BİST-100 endeksi dünkü güçlü satışlar sonrası gelen tepki alımlarıyla günün ilk yarısını %0,62 yükselişle 92.269’dan kapattı. Dün hafif pozitif seyreden yurtdışı borsalarda bugün ticaret savaşı endişeleriyle geçen hafta başlayan satışlar devam ediyor. BIST ise son bir haftada olduğu gibi yurtdışı borsalarla ters hareket etmeye devam ediyor. Dün negatif ayrışan BIST bugün pozitif ayrışma gösteriyor. Dün Moody’s gelişmekte olan ülkelerdeki şirketlerin artan kredi maliyetlerine karşı uyarıda bulunurken, özellikle Arjantin ve Türkiye’deki şirketlere dikkat çekmişti. Dün BIST’te oluşan satışlarda Moody’s açıklaması etkili olmuştu. Bugün ise Moody’s not verdiğimiz Türk şirketlerinin çoğu artan belirsizliklere karşın re finansman riskleriyle başa çıkabilir açıklaması yaptı. Bu açıklama dünküne göre kısmen daha pozitif bir söylem olması nedeniyle BIST’te tepki alımlarının güçlenmesinde etkili oldu. Dünkü satışlarda algoritma işlemi yaptığı bilinen yabancı kurum satışları etkiliydi. Son üç haftalık dönemde BIST’te bu kurumlardan ikisi 1 milyar TL üzeri yüklü alım yaptıkları görülüyor. Dolayısıyla dün özellikle iki bu kurumlardan gelen satışların bugün kesilmesi de tepki alımlarının gelmesinde etkili oldu. Yurtiçi piyasalar Perşembe günü yapılacak TCMB faiz kararına odaklanmış durumdadır. Piyasada 200-700 baz puan arası faiz artışı beklentileri olması kafa karışıklığına ve kararın önemini işaret ediyor. TCMB faiz kararı öncesi bugün TL sakin bir seyri izlerken, CDS’ler 522 ile gevşemeye devam etse de mevcut seviyeler TL varlıklar için halen güçlü riskli fiyatlamasının devam ettiğine işaret ediyor. TCMB faiz kararı öncesi BIST’te2.000-3.000 puan arasında dalgalı seyir devam edebilir. BIST’te ikinci yarıda tepki alımı denemeleri devam etse de gün sonuna doğru dün olduğu gibi BIST kazançlarını geri vererek satışlarla karşılaşma olasılığını yüksek görüyoruz.

Dün kısa vadeli destek bölgesi olan 92.000-92.200 aralığını aşağı kıran endeks tepki alımlarıyla tekrar bu bölge üzerinde tutundu. Endeksin bu aralık üzerinde tutunmayarak 92.000 altına tekrar gelmesi durumunda ilk hedef 90.900-91.000 aralığı olmak üzere 88.764-88.938 arasındaki fiyat boşluğuna kadar düşüşün devam etmesi beklenmektedir. Kısa vadeli teknik göstergelerdeki negatif eğilim tepki yükselişi denemeleri devam etse de satış baskısının devam etme olasılığının yüksek olduğuna işaret etmektedir. Endeks 92.000 üzerinde tutundukça ilk hedef 93.700’ler olmak üzere 94.700-95.000 aralığına doğru yükseliş gerçekleştirme potansiyelini koruyacaktır. Gün içinde düşük hacimli yükseliş denemeleri trade amaçlı satış fırsatı, 88.900 altında gerilemeler ise orta vadeli alım fırsatı olarak takip edilebilir. Kısa vadeli göstergeler negatif eğilimde olsa da orta vadeli göstergelerde devam eden pozitif uyumsuzluk satışlar sonrasında endeksin güçlü tepki yükselişi gerçekleştirebileceğine işaret etmeye devam ediyor.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin