Gün İçi Borsa Yorumu / Şeker Yatırım – (11.07.2018)

BIST100 Gün İçi Yorumu

Güne satıcılı başlayan BIST-100 endeksi dün olduğu gibi bugün de bankacılık endeksi öncülüğünde yüksek hacimle satıcılı seyrini güçlendirirken, günün ilk yarısını %2,32 düşüşle 94.041’den kapattı. Global piyasalarda ABD başkanı Trump’tan gelen açıklamalarla ticaret savaşı endişeleri tekrar güçlenirken, yurtdışı borsalarda %1’in üzerinde düşüşler var. Yurtiçinde ise yeni kabinenin açıklanması sonrası dün başlayan satışlar devam ediyor. Özellikle bir yabancı kurumunun Garanti bankası ve diğer bankalardaki yüklü satışları endeksteki sert düşüşte etkili oluyor. Yurtiçi 10 yıllık tahvil faizleri 18,05 ile yeni tarihi zirve görürken, geçen hafta sınırlı gevşeyen CDS’ler tekrar 310 seviyelerine yükselerek TL varlıklara ilişkin risk algısının yükselmeye devam ettiğine işaret ediyor. Yeni kabineyle birlikte yeni uygulanacak mali politikalara ilişkin belirsizlik TL varlıkların kısa vadeli negatif ayrışmasında etkili olurken, bu süreç 24 Temmuz’daki TCMB faiz kararına kadar devam edebilir. Dün ve bugünkü satışların yüksek hacimle gerçekleşmesi BIST’te orta vadeli düşüş trendinin devam edeceğine işaret etmektedir. Bu nedenle tepki yükselişi amaçlı alımlarda zarar-kes seviyelerinin kısa tutularak ihtiyatlı yaklaşımın devam ettirilmesinde yarar var. İkinci yarıda endeks tepki alımlarıyla kayıplarını geri almayı denese de satış baskısının yurtdışındaki negatif baskının da etkisiyle devam etmesi beklenmektedir. Satış baskısının kalkması için bankalar özelindeki yabancı kurum satışlarının kesildiğini görmemiz gerekiyor.

Endekste 95.800’den geçen kısa vadeli tepki yükselişi trendini aşağı kırdı. Düşüşte işlem hacminin yüksek olması endeksin önümüzdeki dönemlerde yeni dip seviyelere doğru düşüşüne devam edebileceğine işaret etmektedir. Endeks kısa vadede 96.200 altında kaldıkça satış baskısının ilk hedef 92.200-92.700 aralığı olmak üzere yeni dip seviyelere doğru momentum kazanması beklenmektedir. Endeks kısa vadede 92.200-92.700 aralığı üzerinde tutunabilirse 95.600-96.200 aralığına ilerleyen dönemde hızlı bir tepki yükselişi gerçekleştirmesi beklenir. Teknik göstergelerdeki genel negatif eğilim tepki yükselişi denemeleri olsa da satış baskısının devam edeceğine işaret etmektedir. Kısa vadede 92.200-92.700 aralığına gerileme tepki yükselişi için trade amaçlı alım fırsatı, 95.600-96.200 aralığına olası yükselişler ise satış fırsatı olarak takip edilebilir.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin