Gün İçi Borsa Yorumu / Şeker Yatırım – (11.01.2018)

BIST100 Gün İçi Yorumu

Güne tepki alımlarıyla başlayan BIST-100 kar satışı baskısının devamıyla günün ilk yarısını %0,40 düşüşle 113.123’den kapattı. BoJ’un uzun vadeli tahvil alımlarını azaltmasıyla düşmeye başlayan Global risk iştahı, dün Çin’in ABD hazine tahvilleri almayı yavaşlatabilir haberiyle ABD tahvil faizlerindeki yükselişle düşmeye devam etmişti. Çin’in ABD tahvillerini almayı yavaşlatacağı haberinin yalanlanması sonrası ABD tahvil faizleri hızla gerilerken, BIST’te güne tepki alımlarıyla başladı. Ancak yurtdışı borsalardaki sınırlı da olsa negatif eğilim devam ediyor. Suriye’ye yönelik Jeopolitik risklerin son dönemde tekrar gündeme gelmesiyle negatif ayrışan BIST’te satış baskısı devam ediyor. Ayrıca Petrol fiyatlarındaki yükselişin de devam etmesi kısa vadede EM içinde BIST’in negatif ayrışmasına neden oluyor. TL ve BIST EM’lere yönelik riskten kaçıştan en fazla negatif etkilenen grupta yer almaya devam ediyor. Kısa vadede BIST’te tepki alımları oluşsa da satış baskısı ve negatif ayrışmanın bir süre daha devam etmesini beklenir. Suriye yönelik Jeopolitik riskler, petrol fiyatlarının yükselişini güçlendirmesi ev Aralı ayında güçlü pozitif ayrışma sonrası düzeltme ihtiyacı negatif ayrışma için şuan için yeterli nedenler gibi görünüyor. Ancak orta vadede global riskten güçlü bir kaçış olmadıkça BIST’te ve TL’deki negatif fiyatlamanın kısa vadeli düzeltme şeklinde ilerlemesi ve BIST’te orta vadeli pozitif trendin koruması beklenmektedir. CDS’ler ve yurtiçi tahvil faizlerindeki sakin seyir şuan için BIST ve TL’deki satışların kar satışı olduğuna işaret ediyor.

Kısa vadeli yükselen trend desteğini aşağı kıran endeks 116.200 altında kaldıkça tepki yükselişleri oluşsa da ilk hedef 112.226-112.514 aralığındaki fiyat boşluğu olmak üzere düşüşünü devam ettirmesi beklenmektedir. Bu aralık altında endeksin bir sonraki hedefi 50 GHO’nın geçtiği ve son yükselişin %50 düzeltme seviyelerine denk gelen 110.000-110.500 aralığı olacaktır. Bu aralığın kısa vadede güçlü destek olarak çalışması beklendiğinden bu aralığa olası gerilemeler kısa vadeli alım fırsatı olarak takip edilmelidir Kısa vadeli göstergelerden sonra bazı orta vadeli göstergelerin de Sat sinyali oluşturması tepki yükselişleri oluşsa da kısa vadede endekste dip arayışı ve satış baskısının devam edeceğine işaret etmektedir. Kısa vadeli göstergelerin aşırı satıma yaklaşması nedeniyle 112.200’lere yaklaştıkça tepki yükselişleri oluşabilir. Olası tepki yükselişlerinin 115.000-115.200’lerle sınırlı kalması beklendiğinden bu aralığa olası yükselişler kısa vadeli kar satışı fırsatı olarak değerlendirilebilir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin