Gün İçi Borsa Yorumu / Şeker Yatırım – (10.08.2018)

BIST100 Gün İçi Yorumu

Güne güçlü satışlarla başlayan BIST-100 endeksi TL varlıklardaki sert değer kayıplarına ve bankacılık endeksindeki %2′,34lük düşüşe rağmen günün ilk yarısını %0,40’lık sınırlı düşüşle kapattı. TL’deki değer kaybı dramatik şekilde devam ederken, son iki gündeki sert değer kaybıyla TL gelişmekte olan ülke paraları içinde yıllık en fazla değer kaybeden para birimi oldu. CDS’ler gün içinde son yılların en yüksek seviyesi olan 400’leri test ederek, TL varlıklar için artık risklerin sistematik riske doğru ilerlediğine işaret ediyor. BIST ise TL’deki aşırı değer kaybı ve faizlerdeki sert yükselişe rağmen güçlü görünüm devam ediyor. Özellikle sanayi şirketlerinin güçlü gelen karlılıkları BIST’in güçlü duruşunu destekliyor. Ayrıca BIST’teki işlem gören büyük sanayi şirketleri kur riski konusunda ya doğal hedge mekanizmasına sahip (döviz geliri var) ya da türev enstrümanlarla kur risklerini hedge ediyorlar. Bu nedenle TL’deki aşırı değer kaybına rağmen BIST üzerindeki negatif etkisi sınırlı kalabiliyor. Yurtdışında DXY endeksi güç kazanırken, gerileyen paritenin de etkisiyle Avrupa borsalarında güçlü satış baskısı yaşanıyor. Bazı yabancı basın kaynakları Euro/Usd paritedeki düşüşün TL’deki sert değer kaybı sonrası Avrupalı bankaların Türkiye riski kaynaklı olduğunu iddia ediyor. TL’deki sert değer kaybı ve tarihi yüksek seviyelere gelen oynaklık sonrası TCMB’nin TL’yi savunmak için hamle yapma olasılığı artmış görünüyor. Daha önce oynaklığın her zirve yaptığı dönemde TCMB’den faiz artırımları gördük. Piyasalar bugün Saat 14:30’da Berat Albayrak tarafından yeni ekonomi modeline ilişkin yapılacak açıklamaları takip edecek. Açıklamalarla birlikte hem BIST’te hem de diğer TL varlıklarda oynaklık artabilir. ABD ile Türkiye arasında yaşanan sorunlar kısa vadede TL varlıklar üzerinde negatif baskıya neden olan ana konu olduğu için hem yurtiçi hem de ABD’den konuya ilişkin gelebilecek yeni açıklamalar önemli olacak. DXY endeksindeki güçlenme ile EM’lere yönelik risk iştahındaki düşüş de TL varlıklar üzerinde kısa vadeli ekstra negatif baskıya neden olabilir. İkinic yarıda BIST’te dalgalı seyrin devam etmesi beklenmektedir.

Endeks 94.700 üzerinde tutundukça tepki yükselişini devam ettirme potansiyelini koruyacaktır. Endeks bu seviye üzerinde tutunabilse ilk hedef 99.800-100.800 aralığı olmak üzere yükselişini ilerleyen dönemde devam ettirebilir. Ancak endeksin bu seviye altındaki kapanışlarda kısa vadeli yeni dip seviyelere doğru yönelme riski yüksek olduğu için 94.400-94.700 aralığı kısa vadeli pozisyonlar için zarar-kes seviyesi olarak takip edilmelidir. Günlük periyotta teknik göstergelerdeki genel pozitif eğilim geri çekilmeler devam etse de tepki yükselişinin devam edeceğine işaret ediyor. Ancak kısa periyotta göstergelerin negatif eğilimde olması ikinci yarıda satış baskısının devam edebileceğine işaret ediyor.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin