Gün İçi Borsa Yorumu / Şeker Yatırım – (08.11.2018)

BIST100 Gün İçi Yorumu

Güne hafif artıyla başlayan BİST 100 endeksi yurtdışı piyasalardaki genel pozitif eğilime rağmen negatif ayrışarak günün ilk yarsını %1,49 düşüşle 94.072’den kapattı. ABD ara seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre senato Cumhuriyetçiler kazanırken, temsilciler meclisinde demokratlar çoğunluğu elde etti. Piyasalar Demokratların Trump’ın ticaret savaşına neden olan uygulamalarını sınırlayabileceği beklentisiyle seçim sonucunu pozitif olarak fiyatladı. Yurtdışı piyasalarda BIST’in dünkü kapanış seviyesine göre pozitif eğilim oluşmasına rağmen BIST ve TL varlıklar Moody’s’ten gelen açıklamalarla negatif ayrıştı. Moody’s Türkiye ekonomisinin büyük bir ihtimalle resesyona girdiğini belirtirken, büyüme beklentilerini aşağı revize etti. Bu haber akışıyla TL ve BIST’te yurtdışına göre negatif ayrışma oluştu. BIST’teki satışlarda bilanço açıklaması TUPRS, THYAO ve ISCTR gibi hisselere güçlü satışların ana etken oldu. TL varlıklardaki negatif ayrışmaya rağmen CDS’ler 362 seviyelerinde son dönemde gerileyerek TL varlıklara ilişkin risk algısının güç kaybettiğine işaret etmeye devam ediyor. Bu nedenle Moody’s açıklamasıyla oluşan negatif ayrışma bugün ile sınırlı kalabilir. Piyasaların ana gündemi akşam açıklanacak Fed faiz kararı olacak. Fed’den bir aksiyon beklenmezken, başta ABD borsaları olmak üzere son dönemde yaşanan çalkantı sonrası Fed’in nasıl tutum sergileyeceği ve açıklama yapacağı önemli olacak. Fed’in şahin tutumunu devam ettirmesi kısa vadede hisse senedi piyasalarında satışları tekrar tetikleyebilir.

Endeks gün içinde 93.900 üzerinde tutunabilirse tepki yükselişleri ile kayıplarının bir kısmını geri alabilir. Bu seviye üzerinde ün içinde 94.800 ve 95.700’lere kadar tepki yükselişi gerçekleştirebilir. Ancak endeks kısa vadede 95.700 altında kaldıkça ve 93.900 altında satış baskısının güçlenerek 92.400-92.500 aralığına doğru devam etmesi beklenir. Günlük periyotta orta vadeli göstergelerdeki pozitif eğilimin korunması kar satışları sonrası tepki yükselişinin devam edebileceğine işaret ediyor. Ancak kısa periyotta göstergelerde oluşan negatif eğilim tepki alımı denemeleri oluşsa da satış baskısının devam edebileceğine işaret ediyor. Kısa vadeli pozisyonlar için 93.800 seviyesi zarar kes seviyesi olarak takip edilebilir. Kısa vadede 92.500’lere doğru düşüş tepki yükselişi için trade amaçlı alım fırsatı, gün içinde 94.800 ve üzerine yükselişler ise satış fırsatı olarak takip edilebilir.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin