Gün İçi Borsa Yorumu / Şeker Yatırım – (03.08.2018)

BIST100 Gün İçi Yorumu

Güne yatay bir eğilimle başlayan BIST-100 endeksi dünkü satışlar sonrası bugün günün ilk yarısını tepki alımlarıyla %1,12 yükselişle 95.605’den kapattı. ABD’nin yaptırım kararı sonrası Çavuşoğlu ve Pompeo arasındaki görüşme sonrası iki taraftan görüşmenin yapıcı geçtiği ve iki ülke arasındaki sorunların çözüme kavuşturulması için çalışmaların devam edeceği mesajı geldi. Soruna yönelik diyalog yolunun açık kalması piyasalar tarafında pozitif algılandı. Bugün açıklanan TÜFE aylık enflasyonu %1 olan piyasa beklentisinin altında %0,55 gelirken, yıllık enflasyon %15,85 seviyesine yükseldi. Enflasyonun beklenti altında gelmesi de sınırlı pozitif algılandı. Ancak TL’deki değer kaybı devam ediyor. CDS’leri 340 seviyesi ile son yılların en yüksek seviyesinde hareket etmeye devam ediyor. Bu görüntü TL varlıklara ilişkin güçlü risk algısının devam ettiğine işaret ediyor. Ticaret savaşı endişeleriyle dünkü satışlar sonrası bugün yurtdışı borsalarda genel olarak sınırlı tepki alımları var. Fed’den gelen güçlü büyüme mesajı sonrası DXY dolar endeksindeki güçlenme devam ederken, EM para birimlerinde değer kayıpları ve risk iştahında ise düşüş var. Bugün açıklanacak ABD verileri özellikle de enflasyon için öncü gösterge olan saatlik ücretlerin yüksek gelmesi durumunda EM’lere yönelik risk iştahındaki düşüş güçlenerek devam edebilir. Bunun da başta TL olmak üzere EM kurlarında değer kayıplarını hızlandırması beklenir. Aksine düşük ya da beklentiye yakın verilerin piyasalar tarafından sınırlı da olsa pozitif karşılanması beklenir. BIST dünkü satışlar hariç hafta boyunca diğer TL varlıklara göre pozitif ayrıştı. Bu eğilim bugün de devam ediyor. Şirket karlılıklarının güçlü gelmesi BIST’in güçlü duruşunu destekliyor. Ancak ABD ile siyasi ilişkilerin gerilmeye devam etmesi ve ABD tarafından negatif yeni açıklamaların gelmesi BIST’te satışların tekrar güç kazanmasına neden olabilir. İkinci yarıda da tepki alımları devam edebilir.

Endeks dün aşağı kırdığı kısa vadeli yükseliş trendi üzerine dönmeye çalışıyor. Endeks 95.500 üzerinde tutunarak kapanış yapmayı başarırsa dünün aksine bir “ayı tuzağı” görüntüsü oluşmuş olacak. Endeks 95.500 üzerinde tutundukça ilk hedef dünkü fiyat boşluğunu kapatarak 96.900-97.500 aralığına doğru yükselişini devam ettirmesi beklenir. Bu aralık üzerinde yüksek hacimli kapanışlarda endeksin tepki yükselişini güçlendirerek devam ettirmesi beklenir. Ancak bugün oluşan düşük hacim endeks 95.500 üzerinde tutunmaya çalışsa da temkinli yaklaşılması gerektiğine işaret ediyor. Endeksin 95.300 altında kapanışlarda sırasıyla 93.500 ve 91.700 seviyelerine düşüşünü devam ettirmesi beklenmektedir. Kısa vadeli göstergelerdeki negatif eğilim satış baskısının devam etme riskinin halen yüksek olduğuna işaret etmektedir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin