Gün İçi Borsa Yorumu / Şeker Yatırım – (02.03.2018)

BIST100 Gün İçi Yorumu

Güne negatif başlayan BIST-100 endeksi bu eğilimi devam ettirerek günün ilk yarısını %0,61 düşüşle 116.910’dan kapattı. Trump’ın ithal çeliğe %25, alüminyuma %10 ek gümrük vergisi getirebileceğine ilişkin açıklamalar ve korumacı politikaların hem ADB hem de küresek ekonomiye zarar verebileceğine ilişkin endişelerle ABD borsalarında yaşanan sert satışlar, Avrupa borsalarıyla devam ediyor. BIST ise yurtdışı piyasalardaki güçlü satışlara rağmen son dönemdeki relatif olarak pozitif ayrışmasını devam ettirerek daha sınırlı satışlarla ilk yarıyı kapattı. Şuan 23 seviyelerinde olan korku endeksi olarak adlandırılan VIX volatilite endeksi dün 25 seviyelerine kadar yükseldi. Endeks kritik 20 seviyesi üzerinde kaldıkça başta ABD borsaları olmak üzere borsalarda dalgalanma ve satış baskısının devam etmesi beklenmektedir. Ocak ayında 71 $ seviyelerine kadar yükselen Brent Petrol fiyatlarının son dönemdeki düşüşle 64 $ altına gelmesi Türkiye için pozitif bir gelişme olduğu için BIST’in son dönemdeki pozitif ayrışmasına katkı sağlıyor. Petrol fiyatları düşüşüne devam ettikçe EM içinde Rusya-Brezilya Sat, Türkiye Al gibi önerilerin ön plana çıktığını görebiliriz. Buda BIST’in EM içinde pozitif ayrışmasını devam ettirebilir. BIST’te kısa vadede kar satışı baskısı devam etse satışların momentum kaybetmesi ve gün içinde tepki alımı denemelerinin sınırlı da olsa devam etmesi beklenir. Mevcut görünüm BIST’te halen satışların kar satışı olarak ilerlediğine ve düzeltme sonrası kısa yükseliş trendinin korunabileceğine işaret etmektedir. BIST’in ikinci yarıda gelişmiş ülke borsalarındaki satışlara göre daha sınırlı negatif eğilimle seyrini devam ettirmesi beklenmektedir.

Endeks kısa vadede yukarı kırdığı üçgen formasyonun bugün için üst sınır olan 115.700 üzerinde tutundukça kar satışları yaşansa da endeksin ilk hedef 121.500’ler olmak üzere yükseliş trendini düzeltme sonrası devam ettirmesi beklenmektedir. Orta vadeli göstergeler ve ortalamalardaki güçlü görünüm kar satışları yaşansa da yükseliş trendinin düzeltme sonrası devam edeceğine işaret etmektedir. Ancak kısa vadeli teknik göstergelerdeki negatif eğilim ve momentumdaki zayıflama gün içinde ve kısa vadede kar satışlarının devam edeceğine işaret ediyor. Endeks 117.800-118.200 arasında ilk fiyat boşluğunu kapattıktan sonra 116.840-117.033 arasındaki boşluğu da kapattı. Gün içinde kısa vadede 116.800 altında 116.000’lere kadar oluşacak gerilemeler tepki yükselişi için alım fırsatı olarak değerlendirilmelidir. Kısa vadeli pozisyonlar için 115.700 stop-loss seviyesi olarak takip edilebilir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin