Gün İçi Borsa Yorumu / Şeker Yatırım – (01.08.2018)

BIST100 Gün İçi Yorumu

Güne hafif artıyla başlayan BIST-100 endeksi günün ilk yarısını %0,18 düşüşle 96.779’dan kapattı. Fed faiz kararı öncesi yurtdışı borsalarda sınırlı negatif bir eğilim yaşanırken, BIST’te de yurtdışına paralel benzer bir eğilim var. Son iki günde TL’deki değer kayıpları ve faizlerdeki yükselişe rağmen BIST diğer TL varlıklardan pozitif ayrışmıştı. TL ‘deki değer kaybı devam ederken, CDS’ler 323 seviyesinde ve TL varlıklara ilişkin risk algısının yükselmeye devam ettiğine işaret ediyor. BIST’in diğer TL varlıklara göre güçlü görünüm sergilemesinde şirket karlılıklarının güçlü gelmesi etkili oluyor. Ancak TL varlıklara ilişkin risk algısı yükselmeye devam ettikçe BIST’in de bir noktadan sonra buna kayıtsız kalmayacaktır. Özellikle ABD ile gerilimin devam etmesi durumunda BIST’te tekrardan satışların yaşandığını görebiliriz. Bu nedenle diğer TL varlıklardaki negatif eğilimin devamı durumunda BIST’teki tepki yükselişi süreci kısa soluklu kalabilir ve tekrardan güçlü satışlar yaşanabilir. Bu akşamki Fed toplantısında faiz artışı beklenmezken, faiz artırımlarının hızına ilişkin toplantı notunda verilecek sinyal önemli olacak. Şahin bir ton başta TL varlıklar olmak üzere EM’lerde satış baskısına neden olabilir. ABD ile siyasi ilişkiler kısa vadede piyasaların gündeminde kalmaya devam edecek. Konuya ilişkin gelebilecek yeni haber akışları piyasalarda volatiliteyi artırabilir. BIST’te 10 bin puana yaklaşan tepki yükselişi sonrası kar satışı yaşanma riskinin yükseldiğini düşünüyoruz. İkinci yarıda sınırlı da olsa BIST’te satış baskısı devam edebilir.

Endeks düşüş trendini direnci bölgesi ve önemli direnç aralığı bölgesinin bulunduğu 97.200-97.700 aralığını yukarı kırmayı başaramadı. Kısa vadede endeks bu aralık altında kar satışlarıyla 94.500-95.500 aralığına düzeltme gerçekleştirebilir. Ancak endeks 94.500 üzerinde tutundukça geri çekilmeler olsa da 97.500-97.700 aralığının yükselen hacimle yukarı kırılmasıyla ilk hedef 98.700 seviyelerindeki fiyat boşluğu olmak üzere yükselişini orta vadede 200 GHO’nın geçtiği 103.500’lere kadar devam ettirme potansiyeline sahip olacaktır. Ancak yükselişlerde hacmin düşük kalması ve momentumda kısa periyotta oluşan negatif uyumsuzluklar 9 Temmuz’da olduğu endekste bir boğa tuzağı oluşma riskine işaret ediyor. Kısa vadeli göstergelerin aşırı alıma gelmesi ve kısa periyotta (60-180dk) göstergelerde oluşan zayıflama endekste kar satışları yaşanabileceğine işaret etmektedir. Endeksin 96.100 altında kar satışlarını 94.500-95.000 aralığına doğru devam ettirmesi beklenmektedir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin