Gün İçi Altın Yorumu / Kapital FX – (8.10.2020)

Ons altın, 1.890$ civarında mütevazı kazançlarla seyrediyor

Ons altın, ABD Doları çevresindeki zayıflık üzerine üst üste ikinci seansında yükseliş kaydetti. Piyasalardaki risk iştahı yüksek bir atmosfer, güvenli bir liman olan altının güçlü kazançlarını sınırlı tuttu.

Ons altın, Perşembe gününün ilk yarısında yukarı yönlü bir görünümle işlem gördü ancak 1.900$ seviyesinin altında kalmayı sürdürdü. Kıymetli metal, Çarşamba gününde 1.873$ bölgesi civarındaki bir haftanın en düşük seviyelerinden kaydettiği mütevazı toparlanma kazançlarını sürdürdü ve üst üste ikinci seansında yukarı yönlü ivme kazandı. ABD Doları çevresindeki zayıf bir görünüm, altın ile ölçümlendirilen emtiaya bir destek sağlarken, emtianın yükselişine katkıda bulundu. Bundan ayrı olarak, ABD Tahvil faizlerindeki mütevazı bir düşüş, getirisiz bir emtia olan kıymetli metale ek destek sağladı. Ancak piyasalardaki güçlü hissiyat, küresel borsa piyasalarındaki kazançlarla da görülürken, güvenli liman varlıkların talep bulmakta zorlanmasına neden oldu ve XAU/USD paritesinin yukarı yönlü hareketlerini sınırlı tuttu.

ABD’den ek mali teşviklere dair son iyimserlik, yatırımcı güvenini arttırırken, küresel piyasalardaki hissiyatı yükseltti. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Perşembe gününde yaptığı açıklamalarda bireyler, küçük işletmeler ve havayolları için destekler de dahil olmak üzere kademeli harcama önlemlerine hazır olduğunu belirtti.Bu arada kazançların güçlü bir şekilde devam etmemesi, paritenin yakın vadede yükselişinin devamı için pozisyonlanmadan önce, alımların 1.900$ seviyesi üzerinde sürmesi için beklemek, ihtiyatlı bir hareket olacaktır.

Veri cephesinde ABD’den haftalık İlk İşsizlik Başvuruları verileri takip edilecek. Önemli bir piyasa hareketi yaratacak ekonomik veri eksikliğinde, geniş tabanlı risk hissiyatı ve USD dinamikleri, paritenin Perşembe günündeki hareketlerini yönlendirebilir.

Kaynak: Kapital FX Forex Analizleri

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN