Gün İçi Altın Yorumu / Kapital FX – (21.09.2020)

Ons altın, 1.920$ bölgesi civarında iki haftanın en düşük seviyelerine geriledi

ABD Dolarının güçlü bir şekilde talep bulması, ons altın fiyatları üzerinde ağır baskı yarattı. Emtia, borsa piyasalarındaki düşüşlerden nispeten etkilenmemiş görünüyor.
Ons altın, Avrupa seansının ortalarına doğru kayıplarını sürdürdü ve son saatte 1.921$ bölgesi civarındaki 1-15 haftanın en düşük seviyelerine geriledi.Kıymetli metal, önceki haftada kaydettiği mütevazı kazançlarını sürdürmekte başarısız oldu ve ABD Dolarının güçlü bir şekilde talep bulmasıyla yeni işlem haftasının ilk gününde yenilenen satış baskısı altında kaldı.

Koronavirüs salgınının ikinci dalgasına dair endişeler ABD Dolarının küresel rezerv para birimi olarak talep kazanmasına yardımcı oldu ve dolar ile ölçümlendirilen bir emtia olan altın üzerinde baskı yarattı.Ancak parite, küresel borsa piyasalarındaki satışlara rağmen, güvenli bir liman olarak talep bulmakta zorlandı. Piyasalardaki riskten kaçınma hissiyatı ABD Tahvil faizlerindeki keskin bir düşüşle de pekişse de, getirisiz bir emtia olan kıymetli metalin talebini canlandıramadı.Bu arada paritenin son saatteki ani düşüş hareketi, aynı zamanda 1.930-28$ yatay destek seviyesinin altında gelen bazı teknik satışlardan da kaynaklanmış olabilir. Dolayısıyla zayıflığın 1.906$ bölgesi civarındaki ayın en düşük seviyelerine doğru devam etmesi ihtimaller dahilinde görülüyor.

Önemli bir piyasa hareketi yaratacak ekonomik veri eksikliğinde, geniş tabanlı risk hissiyatı ve USD dinamikleri, paritenin Pazartesi günündeki hareketlerini yönlendirebilir. Ancak piyasaların odağı, Fed Başkanı Jerome Powell’in Pazartesi günkü konuşması üzerinde kalmaya devam edecektir.

Kaynak: Kapital FX Forex Analizleri

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN