Gün İçi Altın Yorumları / İnfo Yatırım – (25.11.2021)

ABD tarafında geçtiğimiz aylarda son 31 yılın en yüksek enflasyon verisi açıklandı. Gıda, emtia ve 2. El otomobil fiyatlarındaki artış ile tedarik zinciri kısıtlaması ülkede yüksek enflasyona neden oldu. Gelişmekte olan ülkelerin en büyük sorunu olan yüksek enflasyon, coronavirüs pandemisi ile birlikte gelişmiş ülkelerin de en büyük sorunu haline geldi. Gelişmiş ülkelerin yılbaşından bu yana belirttiği enflasyonun geçici olduğu görüşü, arzın talebi karşılayamaması ile kalıcı bir durum olabileceğini bizlere gösteriyor. Son olarak Fed Başkanı Powell ve ECB Başkanı Lagarde tarafından da ‘geçici enflasyon’ vurgusu artık yapılmıyor. Her ne kadar ABD’de ekonomik dataların iyi geldiği gözlemlense de (perakende satışlar, PMI verileri, İşsizlik Başvuruları) enflasyon endişeleri ile ayın başında güvenli limanlara olan geçişin hızlanıp ons altının 1.877 dolar seviyelerine kadar çıktığını gördük.

Son Fed faiz kararı ardından Kasım ayında başlanacak varlık alım azaltımı programlarının Kasım ayında 15 milyar dolar olarak başlayacağı ve 2022 yılı ortasında bu geri alımın biteceği açıklamaları ile dolar, küresel piyasalarda değer kazanırken, ons altında geri çekilmeler başladı. Sonrasında ABD Başkanı Biden’ın Fed Başkan adayı olarak Powell’ı göstermesi, diğer başkan adayı olarak düşünülen Brainard’ı da Fed Başkan yardımcısı adayı olarak göstermesi sonrasında, Fed’in sıkı para politikası duruşunun devam edeceği, varlık alım programları azaltılma hızının artacağı (15 milyar dolardan 30 milyar dolara) ve 2022 yılı ortalarında beklenen Fed faiz artışının 2022 yılı ilk çeyreğinde olacağı algısı ile güvenli limanlara geri çekilme hızlandı. Son olarak dün gelen ABD haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları verilerinin 1969’dan bu yana en düşük seviyeye gerilemesi ile ABD’de ekonomilerin hızlı toparlandığı düşüncesi sonrası ons altın 1.778 seviyesine kadar geriledi.

Teknik olarak bakıldığında ons altının 50g, 100g ve 200g günlük HO’su aynı seviyelere geldi. Bu seviyeler kritik seviyeler olarak ön plana çıkıyor. Aşağı yönlü kırılmalarda destek olarak 1.775 – 1.737 seviyesi, direnç seviyeleri olarak da 1.825 – 1.857 seviyeleri ön planda çıkıyor. Ons altının fiyatı Fibonacci %50 ve %38,2 düzeltme seviyelerinin geçtiği 1.770 dolar ile 1.850 dolar seviyeleri arasında yön arayışını sürdürüyor.

Kaynak: İnfo Yatırım Ons Altın  Analizi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!