Gümüş Yorumları / Tacirler Yatırım – (7.04.2021)

Dolar endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faizindeki geri çekilmenin sürmesi ile birlikte dün 200 günlük hareketli ortalaması üzerinde tutunmayı başaran gümüş fiyatları, 25,29$ seviyesine kadar yükselmesinin ardından günü 25,15$ seviyesinden yükselişle kapattı. Bu sabah saatlerinde 25,05$ seviyesinden işlem gören gümüş fiyatlarının, bugün itibarıyla 24,92$ seviyesine denk gelen 200 günlük hareketli ortalama üzerinde tutunmaya devam ettiği görülüyor.

Ancak fiyatların yükseliş hareketi esnasında bu ortalamadan pek uzaklaşmadığı da dikkat çekiyor. Bu çerçevede 200 günlük ortalamayı yakından takip etmeye devam edeceğiz. Gümüşün 200 günlük hareketli ortalamanın üzerinde kalmaya devam etmesi durumunda yukarıda 25,64$ seviyesine denk gelen 100 günlük hareketli ortalama ve ardından 26,27$ seviyesine denk gelen 50 günlük hareketli ortalama ön plana çıkıyor.

Teknik göstergeler, 200 günlük hareketli ortalamanın yeniden altına inilmesi durumunda ise 24,50$ seviyesine doğru bir geri çekilme hareketi görülebileceğinin sinyalini veriyor. Bu noktada, global faiz hadlerindeki hareketliliğin değerli metallerdeki görünüm açısından belirleyici olmaya devam ettiğini ve bu cephedeki gelişmelerin yakından takip edilmesi gerektiğini belirtmemizde fayda var. Tahvil getirilerindeki mevcut gerilemenin sınırlı kalması ve uzun soluklu olmaması durumunda değerli metallerdeki yükseliş çabalarının yeniden baskı altında kalması söz konusu olabilir.

Bugün yurt dışında Avrupa ve İngiltere’den gelecek olan Markit Hizmet & Bileşik PMI Endeksi (Nihai) verileri, FOMC toplantı tutanakları ve bölgesel Fed başkanlarının konuşmaları takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN