Gümüş Yorumları / Tacirler Yatırım – (31.03.2021)

Küresel tahvillerdeki satış baskısı derinleşirken, ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,77 seviyesi üzerine yükselerek Ocak 2020’den bu yana en yüksek seviyesine tırmandı. Yükseliş eğilimini hızlandıran dolar endeksi ise 93,30 üzerine çıkarak yaklaşık son 4 ayın zirvesine ulaştı. Tahvil getirilerinde ve dolar endeksinde hızlanan yükseliş eğilimi değerli metallerdeki satışın derinleşmesine neden oldu. Bu gelimeler çerçevesinde dün 24$ seviyesi altına gerileyen ve 23,85$ seviyesini test eden gümüş fiyatları, günü 24,02$ seviyesinden düşüşle tamamladı.

Gümüş bu sabah saatlerinde 23,90$ seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksinin Asya seansında yükselişini 93,43 seviyesine taşımasının ardından 93,40 seviyesinde hareket ettiği takip ediliyor. ABD 10 yıllık tahvil getirisi ise %1,7370 civarında dalgalanıyor. Dolar endeksi ve ABD tahvil faizlerindeki yükselişin devam ediyor olması ile birlikte gümüş fiyatlarındaki düşüş eğiliminin de korunduğunu görmekteyiz. Aşağıdaki grafik üzerinde de görülebileceği gibi gümüş fiyatları günlük grafiğinde Ocak ayından bu yana sürdürmekte olduğu düşüş kanalını aşağı yönlü kırma girişi içerisinde.

Teknik göstergeler gümüş fiyatlarının bugün içerisinde 24,20$ seviyesi altında işlem görebileceğinin sinyalini veriyor. Aşağı yönlü hareketin sürmesi durumunda ise 23,70$, 23,50$ ve 23,24$ destekleri takip edilecek.

Bugün yurt dışında İngiltere 4Ç20 GSYİH büyüme verileri, Almanya Mart Ayı İşsizlik Oranı, Euro Bölgesi Mart Ayı Öncü TÜFE verileri, ABD Mart Ayı ADP Özel Sektör İstihdam Değişimi ve ABD Şubat Ayı Aylık Bekleyen Konut Satışları verileri takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN