Gümüş Yorumları / Tacirler Yatırım – (30.03.2021)

Küresel tahvillerdeki satış baskısı dün yeniden derinleşirken, ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,72 seviyesi üzerine çıktı. 92,50 seviyesine denk gelen 200 günlük hareketli ortalaması üzerinde tutunmaya devam eden dolar endeksi ise haftanın ilk işlem gününde yükselişini 92,96 seviyesine taşıdı ve Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesini test etti.

Dolar endeksinde etkili olmaya devam eden yükseliş eğilimi ve tahvillerde yeniden hızlanan satış baskısı ile birlikte değerli metaller haftanın ilk işlem günüde satıcılı seyretti. Bu gelişmeler çerçevesinde 200 günlük hareketli ortalaması altına sarkan gümüş fiyatları 24,45$ seviyesine kadar gerilemesinin ardından günü 24,66$ seviyesinden düşüşle tamamladı.

Gümüş bu sabah saatlerinde 24,54$ seviyesinden işlem görüyor. Dün aşağı yönlü kırılan 200 günlük hareketli ortalama bir direnç bölgesi konumuna gelmiş durumda. 200 günlük ortalama bugün itibarıyla 24,74$ seviyesine denk geliyor. Dolar endeksindeki yükseliş eğiliminin ve ABD tahvillerindeki satış baskısının sürmesi durumunda gümüş fiyatlarının kısa vadede 24,74$ seviyesi altında işlem görmesi beklenebilir. Aşağıda ise 24,45$ ve 24,20$ seviyeleri kısa vadeli destekler olarak ön plana çıkıyor.

Bugün yurt dışında Euro Bölgesi Mart Ayı Tüketici Güven Endeksi, Almanya Mart Ayı Öncü TÜFE verileri, ABD Ocak Ayı FHFA Konut Fiyat Endeksi, ABD Mart Ayı Conference Board Tüketici Güven Endeksi ve NY Fed Başkanı Williams’ın Konuşması takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN