Gümüş Yorumları / Tacirler Yatırım – (1.04.2021)

Dolar endeksinde dün etkili olan kısmi geri çekilme hareketi değerli metallerdeki kayıpların bir kısmının telafi edilmesini sağladı. Dün sabah saatlerinde 93,43 seviyesini test etmesinin ardından yönünü aşağı çeviren dolar endeksi, akşam saatlerinde doğru 92,89 seviyesine kadar indi. Dolar endeksindeki gerileme ile birlikte yeniden 24$ seviyesi üzerine yükselen gümüş fiyatları, 24,50$ üzerini test etmesinin ardından günü 24,40$ seviyesinden yükselişle tamamladı.

Gümüş bu sabah saatlerinde 24,30 $ seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksinin 93,25 seviyesinde hareket ettiği takip ediliyor. ABD 10 yıllık tahvil getirisi ise %1,73 civarında dalgalanıyor. Aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği üzere Salı günkü sert düşüş hareketi sonrasında Şubat ayından bu yana sürdürdüğü düşü kanalını aşağı yönlü kırma girişiminde bulunan gümüş fiyatları, dünkü toparlanma ile birlikte kanal içerisinde kalmayı başardı. Yine de gümüşün kanalın alt çizgisi (kanal desteği) civarındaki seyrini yakından izleyeceğiz. Kısa vadeli görünüm açısından gümüş fiyatlarının 24$ seviyesi üzerinde tutunup tutunmayacağı takip edilecek.

Fiyatların bu seviye üzerinde tutunması durumunda gümüş bu haftaki kayıplarını telafi etmeye devam edebilir. Yukarı yönlü hareketlerde bugün itibariyle 24,81$ seviyesine denk gelen 200 günlük hareketli ortalama önemli bir eşik olarak ön plana çıkıyor. Yeniden 24$ seviyesi altına bir gerileme görmemiz durumunda ise 23,70$, 23,50$ ve 23,24$ destekleri takip edilecek.

Bugün yurt dışında Avrupa ve ABD’den gelecek olan Mart ayı Nihai İmalat PMI verileri, Almanya Şubat Ayı Perakende Satışlar, ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları ve ABD Mart Ayı ISM İmalat Endeksi verileri takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN