Gümüş Yorumları / Noor Menkul – (9.11.2020)

Analitik verilere göre 03 Kasım haftasının derinlik raporunda vadeli ve opsiyon piyasasında gümüş net uzun pozisyon miktarı 555 kontrat artış ile 63595 olarak açıklandı. Son dört haftada piyasada gümüş net uzun pozisyon miktarı 3080 kontrat artış gösterdi. 36 haftanın yüksek seviyesinde net uzun pozisyon miktarı ile rekor seviyeden uzak piyasada alımların limitli kaldığı gözleniyor. Geçtiğimiz hafta gümüş fiyatları 25.50 dolar/ons civarında kapanış 03 Kasım sonrasında alımların hızlandığı düşünülünce bir sonraki haftanın derinlik raporuna yansıyan uzun pozisyon artışı tahmin ediliyor.

Opsiyon piyasasına gelince 3 aylık döngüde piyasanın öngördüğü volatilite (IV) 41.32 olarak tarihsel volatilite (49.32) altında seyrediyor. Önümüzdeki haftalarda IV’nin yükselme potansiyeli 25 Delta RR’da 24 Eylül’den bu yana kademeli olarak yükselirken piyasa fiyatlaması daha ziyade bant içi haraket ile yukarı gitme eğilimindeydi. Geçtiğimiz hafta piyasa fiyatlamasında daha iştahlı bir yükseliş var iken gümüş alım opsiyon talebindeki artışın sınırlı olduğu anlaşılıyor. Gümüş ETF pozisyon miktarında belirgin bir gerileme olmadığını biliyoruz. Ancak Ağustos 2020 yüksek seviyeleri için hisse senedi piyasaları ile artan etkileşim yanında küresel ekonomik büyüme beklentisi belirleyici olacak.

Teknik olarak; Geçtiğimiz hafta 60 günlük üssel hareketli ortalama 24.30 yukarı yönde kırıldı ve xagusd paritesi 25.50 üzerinde kapanış yaptı. 25.50 üzerinde gümüş fiyatları 27.00 dolar seviyesine doğru yükselişini sürdürebilir. Sonraki adımda 27.75 seviyesini direnç olarak görüyoruz. Öte yanda mevcut koşullarda geçtiğimiz hafta yaşanan yükseliş monemtumu bu hafta ivme kaybedebilir düşüncesindeyiz. Bu senaryoda 25.50 altında 60 günlük üssel hareketli ortalama 24.30 önemli destek olarak takip edilebilir. Özelikle hisse senedi piyasalarında sert bir geri çekilme beklemediğimiz bu ortamda gümüş fiyatlarının 24.30 üzerinde kalması beklenebilir. Sürpriz bir gelişme olmadığı takdirde 24.30 seviyesine doğru geri çekilme yeni alıcıları piyasaya çekebilir.

Kaynak: Noor Menkul Haftalık Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN