Gümüş Yorumları / Noor Menkul – (2.11.2020)

Analitik verilere göre 27 Ekim haftasının derinlik raporunda vadeli ve opsiyon piyasasında gümüş net uzun pozisyon miktarı 201 kontrat artış ile 71372 olarak açıklandı. Son dört haftada piyasada gümüş net uzun pozisyon miktarı 2970 kontrat artış gösterdi. 35 haftanın yüksek seviyesinde net uzun pozisyon miktarı ile rekor seviyede uzak piyasada son haftalarda alımlar limitli kalıyor. Opsiyon piyasasına gelince 3 aylık döngüde piyasanın öngördüğü volatilite (IV) 41.14 olarak tarihsel volatilite (51.33) altında seyrediyor. Önümüzdeki haftalarda IV’nin yükselme potansiyeli 25 Delta RR’da 24 Eylül’den bu yana kademeli olarak yükselen gümüş alım opsiyonu talebi ile şimdilerde ciddi görünmeyen alış yönlü pozisyonlanma bir süre sonra yerini güçlü bir talebe bırakabilir. Gümüş ETF pozisyon miktarında belirgin bir gerileme olmayışı da uzun vadede iyimserliğin bozulmadığını ifade ediyor.

Teknik olarak; Geçtiğimiz hafta yaşanan satış dalgası ile XAGUSD paritesinde kısa vadeli teknik görünüm bozuldu. 24.30 civarında olan 60 günlük üssel hareketli ortalama yukarı yönde kırılmadıkça satış baskısı sürüyor olacak. Destek seviyeleri 22.92-22.59 ve 22.22 olarak sıralanırken yukarıda 24.00-24.30 ve 24.85 kısa vadeli direnç olarak görülüyor. Bu hafta küresel piyasalarda seçim sonrası risk algısı ve Dolar Endeksi ile yön bulacak olan XAGUSD paritesi neyse ki Eylül ayından başlayarak ciddi bir düzeltme yaptı.

Kaynak: Noor Menkul Yurt Dışı Piyasa Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN