Gübre Fabrikaları Hisse Yorumu / İş Yatırım – (20.08.2014)

Gübre Fabrikaları Hisse Yorumu

Hedef Fiyat (TL) : 5.42    –Öneri :AL     Get.Pot.%: 16.06

GUBRF 2Ç14: Operasyonel performans zayıf kaldı.

Bizim tahminimiz 32 mn TL ve piyasa beklentisi 35 mn TL’yi aşarak, Gübre Fabrikaları 2Ç14’te 45 mn TL net kar açıkladı. Operasyonel performansın yıllık bazda daha kötü olmasına ragmen, ertelenmiş vergi geliri kalemi net karın yüksek gerçekleşmesini sağladı. Tahminlerin üzerinde olarak (Is:415 mn TL, Piyasa: 458 mn TL), konsolide satış gelirleri %34 artarak 592 mn TL olarak 2Ç14’te gerçekleşti. Ciro büyümesine en büyük katkı Razi tarafından gelirken, Türkiye satış gelirlerinde de yıllık bazda büyüme kaydedildi. FAVÖK ise tahminlerin (Is: 100 mn TL, Piyasa: TL94 mn) bir hayli altında kalarak 53 mn TL gerçekleşti. Hem Razi hem de yurtiçi operasyonlarda maliyetlerde beklentilerin çok üzerinde bir artış olduğu görüldü. Ayrıca Razi’de kapasite kullanım oranlarının istenen seviyelere ulaşamadı.

Beklentilerin altında kalan FAVÖK nedeniyle hisse bugün sonuçlara olumsuz tepki verebilir. Önümüzdeki dönemde Iran’da artan gaz arzı ile birlikte kapasite kullanım oranı ve marjların artması tahmin ediyoruz

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Önemli Uyarı: Paraborsa.Net, özel izni olmadan hiç bir kurumun günlük bülten, portföy önerisi veya herhangi bir araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Finkafe'de Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir