Gübre Fabrikaları Hisse Yorumu / Halk Yatırım – (30.01.2019)

Gübre Fabrikaları Hisse Yorumu

Tavsiye: TUT 
Hedef Fiyat: 3,90

Şirkete ilişkin temel ve teknik analiz değerlendirme notlarımızı aşağıda görebilirsiniz: – Araştırma kapsamımızda 3,90 TL 12-aylık hedef fiyat ve “TUT” tavsiyesi ile yer alan şirketlerden Gübre Fabrikaları’nın 2018 son çeyrek finansallarını 4 Mart haftasında açıklaması bekleniyor.
– Şirketin azalan satış hacmine rağmen yükseliş gösteren kur gelirleri kaynaklı 139 mn TL net kar açıklamasını bekliyoruz.
– İran faaliyetleri kaynaklı FAVÖK marjının yıllık bazda toparlanacağını ancak çeyreksel bazda kur farkı nedeniyle FAVÖK marjında baskı yaratabileceğini düşünüyoruz.
– 2013 yılından bu yana en düşük seviyesine gelen ve burada taban oluşumunu tamamlayan hissede 50 haftalık ortalama seviyesi olan 3,32 üzerinde oluşabilecek haftalık kapanışlar yükselişi destekleyebilir.

Temel Analiz: Şirketin 4Ç18’de geçen yılın aynı dönemine kıyasla Türkiye faaliyetleri kaynaklı azalış gösteren satış hacmine rağmen yükseliş gösteren kurdan dolayı satış gelirlerinin yıllık bazda %15,1 artarak 1.080,7 milyon TL seviyesinde gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz (ortalama piyasa beklentisi 1.116,1 milyon TL). FAVÖK tarafında ise, deniz taşımacılığı faaliyetlerinin katkısından dolayı hem Türkiye faaliyetleri hem de satış hacmindeki artışa bağlı olarak İran faaliyetleri kaynaklı FAVÖK marjının yıllık bazda toparlanacağını tahmin ediyoruz. Bununla birlikte, çeyreksel bazda azalış gösteren kurdan dolayı çeyreklik bazda gerileyeceği tahmin ediyoruz. Böylece konsolide FAVÖK marjının yıllık bazda 9,5 puan artışla, çeyreksel bazda 8,2 puan azalışla %17,0 seviyesinde gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Bu doğrultuda, beklentimiz, geçen yılın aynı döneminde 70,7 milyon TL olan FAVÖK’ün 4Ç18’de 183,5 milyon TL seviyesinde gerçekleşeceği yönünde (ortalama piyasa beklentisi 183,4 milyon TL). Operasyonel karlılıktaki iyileşmeye ek olarak şirketin bu yıl ilk defa kur farkı gelirlerinin katkısıyla 4Ç18’de 139,3 milyon TL net kar açıklayacağını tahmin ediyoruz (ortalama piyasa beklentisi 93,6 milyon TL net kar).

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN TIKLAYIN!

Raporun tamamı için tıklayın.

Önemli Uyarı: Paraborsa.Net, özel izni olmadan hiç bir kurumun günlük bülten, portföy önerisi veya herhangi bir araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin