Gübre Fabrikaları Hisse Yorumu / Atig Menkul – (17.04.2013)

Gübre Fabrikaları Hisse Yorumu

– Türkiye’nin önde gelen gübre üreticilerinden…

Türkiye’nin ilk gübre fabrikası olarak 1954 yılında faaliyete geçen Gübretaş’ın ana ortağı Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’dir (TTKKMB). TTKKMB toplam 3 milyon çiftçinin oluşturduğu bir ağı kapsayan, 1,676 kooperatif ve 19 bölge birliğini içeren bir yapıdır.

– Türkiye’nin gübre talebi…

Şirketin verilerine göre Türkiye’de gübre talebi 5,000-5,300 bin ton/yıl seviyesinde bulunuyor. 2012 yılında 3,661 bin ton üretim ve 2,086 bin tonluk ithalat gerçekleştirilmiş durumda. Pazarda büyümenin sınırlı olması, genelde gübre  üreticilerinin karlılıklarının fiyat ve hammadde maliyetlerinden ve pazar payı değişimlerinden etkilenmesine neden oluyor. Gübre fiyatları, 2008’in ortasında gerçekleşen ani yükseliş ve düzeltme sonrası, son dönemde genellikle dünya ekonomik büyümesinin paralelinde daha yumuşak bir dalgalanma içinde bulunuyor. Örneğin DAP gübresi, 2009 Haziranındaki dip noktası olan 277 dolardan başlattığı çıkışı 2011 ortasında 660 dolara kadar getirdikten sonra, ekonomik aktivite
tekrar yavaşlama emareleriyle birlikte 482 dolar seviyelerine gevşemiş bulunuyor. Dünya genelinde merkez bankalarının devam ettikleri genişleme desteğinin etkisiyle yılın ikinci yarısında daha canlı olmasını  beklediğimiz büyüme, bu alandaki fiyatlarda da yılın son dönemlerinde olumlu bir etki yapabilir. Yine de 2013’ün fiyatlar açısından kaydadeğer bir artış yılı olmasını bu aşamada beklemiyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.

Atig Menkul Nisan 2013 Aylık Bülteni

Tüm Gübre Fabrikaları hisse yorumları için tıklayın!

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Önemli Uyarı: Paraborsa.Net, özel izni olmadan hiç bir kurumun günlük bülten, portföy önerisi veya herhangi bir araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Finkafe'de Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir