Gram Altın Yorumları – (5.04.2021)

Altının gram fiyatı, güne yatay başlamasının ardından 454 liradan işlem görüyor-11:29

Geçen hafta ons fiyatındaki düşüş ve kurdaki yükseliş paralelinde 445-460 lira bandında hareket eden altının gramı, cuma gününü de önceki kapanışın yüzde 0,6 üzerinde 454,1 liradan tamamladı.

Gram altın, yeni haftaya ise yatay başlamasının ardından saat 11.15 itibarıyla 454,2 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 745 lira, Cumhuriyet altını da 3.042 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı ise geçen hafta 1.678 dolarla 8 Mart’tan bu yana en düşük seviyesinden başlayan yükselişinin ardından bugün 1.728 dolar seviyesinde yatay seyrediyor.

Analistler, Avrupa’da devam eden Paskalya tatili dolayısıyla emtia piyasalarında görece sakin bir seyir izlenebileceğini belirterek, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizlerinin altının ons fiyatı üzerinde belirleyici olmaya devam edebileceğini kaydetti.

Yurt içinde, dolar kurunun seyrinin altın fiyatlarının yönü açısından ana belirleyici olmaya devam etmesinin beklendiğini aktaran analistler, bugün ABD’de hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi verileri ile Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası toplantısından gelecek açıklamaların izleneceğini bildirdi.

Kaynak: AA

Altın fiyatları, yatırımcıların ekonomik toparlanmaya dair beklentileriyle yeni haftaya düşüşle başlarken, gram altın dolar/TL ve küresel altın fiyatları arasında sıkışarak yatay bir seyir izliyor-08:11

Altın, yatırımcıların beklenenden iyi gelen ABD istihdam verisiyle ekonomik toparlanmaya odaklanmasıyla yeni haftaya aşağı yönlü bir başlangıç yaptı. Gram altın ise haftaya yatay bir seyirle başladı.

ABD istihdam verisi, aşılanmanın artması ve işletmelere uygulanan kısıtlamaların azalmasıyla, Mart ayında son 7 aydaki en büyük yükselişini kaydetti. Tarım dışı istihdam geçen ay 916 bin artarken, Şubat ayı isihdamı ise 468 bine revize edildi.

Piyasa katılımcıları, Joe Biden’ın 2,25 trilyon dolarlık harcama paketiyle ilgili tartışmaları da yakından takip ediyor. Pazartesi günü Çin, Hong Kong ve Avustralya işlemleri tatil dolayısıyla kapalı olacak.

Geçen hafta yüzde 1,66 seviyesine kadar çekilen 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi, ekonomik toparlanmaya dair görünümün iyileşmesiyle yeniden yüzde 1,71 seviyesine yükseldi.

Ons altın fiyatı

Son iki haftayı kayıpla kapatan altın, yılın ilk üç ayını da kayıpla kapatarak en kötü yıl başlangıç performanslarından birini gerçekleştirmiş oldu. Sene başından bu yana yüzde 9’dan fazla değer kaybeden ons altın, ekonomik toparlanmaya dair işaretlerle yeni haftaya yüzde 0,24 düşüşle başladı.

Gram altın fiyatı

Küresel altın fiyatları ve Dolar/TL arasında sıkışan gram altın geçen hafta inişli çıkışlı bir seyir izlemişti. Sene başında işlem gördüğü seviyelere yeniden yükselen gram altın, yeni haftaya dolar/Tldeki yükseliş ve küresel altın fiyatlarındaki düşüşten dolayı yatay bir seyirle başladı.

Kaynak: Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN