Gözler TCMB Faiz Oranı ve Fitch Ratings kredi notu kararlarına çevrildi

Onur Erkan Yıldız – 24.01.2017

Bugün TCMB’nin toplantısının ardından faiz kararını öğreneceğiz. Kurun 3.9400’e doğru başlattığı sert yükseliş hareketinin önüne geçebilmek için önce zorunlu karşılıklarda indirime giden TCMB, bu şekliyle yükselişi önleyemeyince bankalar arası borçlanma limitini 22 milyar TL’ye düşürmüş fakat daha sonra bunu 11 milyara kadar indirmişti. Bu esnada haftalık repo ihalelerine de son verirken üst banttan fonlamaya da sınır koyarak piyasaları %10 faizle geç likidite penceresine yönlendirmişti. TCMB bunlara ek olarak döviz swap ihalelerine de başladı. Başladığı %8 olan faiz, geçen gün %9.50’ye kadar yükseltildi. TL likiditesini kısma amaçlı bu yöntemlerle hali hazırda %8.50 üst bant ve %10 GLP’yi ağırlıklandırarak bankaları fonlayan TCMB için bugünkü toplantı öncesi ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %9.01 ile üst bandın üzerine çıkmış ve faiz koridorunu delmiş durumda. Bu bakımdan bugünkü toplantıda TCMB’nin faiz koridorunu AOFM’ye(Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti) göre düzene sokmak amacıyla üst bandı 75-100 baz puan arası bir şekilde artırabileceğini düşünüyoruz. Buna ek olarak haftalık repo ihale faizinde de yapılacak 50 baz puanlık artışla AOFM’yi şu anki seviyenin biraz üzerinde belirleyerek GLP’yi %10 da sabit bırakabileceğini ve yeniden fonlamayı normal seyrine kavuşturabileceğini düşünüyoruz. Halihazırda son günlerde Dolar endeksindeki Trump etkisine dayalı geri çekilme etkisinin de TCMB tarafından değerlendirilip faiz oranlarında çok daha yüksek seviyelerin belirlenmeyeceğini düşünüyoruz. Baktığımızda %9.10’a ulaşan AOFM ve döviz swap ihalesi kapsamında kurda volatilitenin düşürülebildiği gözleniyor. Böyle bir kararda kurda 3.7200’ ye doğru bir geri çekilme yaşanabilir. 3.7200 seviyesi bu senaryoda önemli bir destek olarak karşımıza çıkıyor. Geçen günlerde, TCMB’nin bir hafta vadeli repo ihalesini açmadığı ilk gün kur 3.7200 seviyesine kadar geri çekilmiş ve bu seviyeden alınan destekle ilerleyen süreçte tekrar 3.8500’ e kadar yükselişlerini sürdürmüştü. Bugün de beklentilerin üzerinde faiz artırımları gerçekleşmesi durumunda 3.7200 belirleyici olacaktır. 3.7200 desteği kırılabilirse düşüşlerin 3.6500  – 3.5500 aralığına kadar devam edebileceğini düşünüyoruz. Diğer bir ihtimalde faizlerin sabit tutulması ya da beklentilerden daha az oranda faiz artırımı durumunda ise kurda alım yönlü hareketler hızlanacaktır. Bu senaryoda 3.8500 direncini dikkatle takip edeceğiz. Hem teknik hem temel faktörler gösteriyor ki 3.8500 direnci tekrar kırılabilirse yükselişler ilk etapta 3.9000 üzerine, sürecin devamında ise 4.000 – 4.2000 aralığına kadar devam edebilir.

Bu hafta lira adına yaşanacak diğer bir önemli gelişme ise uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’ in Türkiye ekonomisi hakkında kredi notunu açıklayacak olması. S&P ve Moody’s 2016 yılında Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin altına düşürmüştü. Uluslararası büyük yatırım fonlarının bir herhangi bir ülkeye yatırım planı varsa, bu fonlar öncelikli olarak üç büyük yatırım kuruluşunun o ülkeye verdiği kredi notunu kıstas görüyorlar. Fonların genelinde ilk ve en önemli kıstas yatırım yapılacak ülkenin bu üç büyük kredi derecelendirme kuruluşunun en az ikisinden “yatırım yapılabilir” statüsünde nota sahip olunması. Türkiye şuanda S&P500 ve Moody’s tarafından “ yatırım yapılabilir “ seviyesinde nota sahip değil. 27 Ocak günü Fitch Ratings Türkiye’nin kredi notunu tekrar teyit edecek. Fitch Ratings’ in son günlerde yapmış olduğu açıklamaları göz önünde bulundurursak, yüksek ihtimalle Türkiye’nin kredi notunu BBB-‘den BB+’ya indirmesi bekleniyor. Bu ihtimalde Türkiye üç büyük kredi derecelendirme kuruluşunun üçünden de yatırıma uygun olmadığına dair kredi notu almış olacaktır. Lira üzerinde kayıpları hızlandıracak bu ihtimal, orta – uzun vadede Türkiye ekonomisine katkı sağlayan dış kaynaklı yatırımların azalmasına sebep olacaktır. Diğer bir ihtimalde Fitch Ratings Türkiye’nin kredi notunu değiştirmez ya da not teyit kararını başka bir tarihe ertelerse Lira’ da değer kazançlarının arttığını görebiliriz. Hem TCMB’nin sözlü ve doğrudan müdahaleleri hem de Fitch Ratings’ in olası kredi notunu sabit tutması ya da not teyit kararını başka bir tarihe ertelemesi kararı Lira’yı pozitif desteklemeye devam edecektir.

Onur Erkan Yıldız
Venbey Yatırım

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin