Gökyüzünde bulut yok, ama Kara Kuğular kanat çırpıyor

“Devamı yarın” tadında makaleler yazmayı sevmem, ama günün büyük bölümünü “Başkan Erdoğan bu kez başımıza ne çorap ördü?” sorusuna cevap vermekle geçirdiğim için, kafamı toplayıp da kısa yazamıyorum.

Okurlarımdan bir dileğim var: Lütfen bana “Bu işin sonu nereye varacak? Dolar ne olacak? Bankadaki dövize el koyarlar mı?” türünden sorular sormayın, psikiyatristim yasakladı. Türkiye artık tümden Tanrı Kompleksi ve Ben Günü Kurtarayım, Türkiye Batarsa Batsın felsefesi güden bir Saray tarafından yönetiliyor. Bugün TL mevduatta döviz kuru garanti eden, yarın tüm mevduatı enflasyona karşı da sigortalar. Canı sıkılır, bankadan döviz çekilmesini yasaklar. Ya da bir gece yarısı kararnamesiyle kulaklarına havuç ve pırasa sokmayan vatandaşların tekke ve türbeleri ziyaretini engeller.

O yüzden bir süre Türkiye yazmayacağım. Bu konuyu her biri siyasetin ordinaryusu olmuş, ama ekonominin “E”sinden anlamayan YouTube’un yeni kahramanlarına bıraktım.

Bu makale “FÖŞ yazdı: 2022 yılında dünyayı bekleyen riskler” dizisinin 2ci bölümü. Birinci bölümü kısaca özetleyeyim. 2022 için Omicron’a rağmen öngörüler iyimser. Dünya ekonomisi “reflasyondan” normale dönecek. Yani, ekonomi pandemiden çıkış esnasında sergilediği “V” şeklinde hızlanmadan, pandemi öncesi büyüme-enflasyon trendlerine geri dönecek. Enflasyon yılın son çeyreğine doğru durulacak. Emtia rallisi hız kesecek. Fed başta, fakat BoJ ve AMB hariç, onlarca Merkez Bankası parasal sıkılaşmaya geçecek, dünya faizleri yükselecek. ABD DİBS getirileri 2-30 yıl vadede hafif yükseliş sergileyecek, ABD doları gelecek yıl da prim yapacak. S&P500 önderliğindeki riskli varlıklarda ayı pazarı yok. Fakat getiriler 2021’ye göre daha mütevazi.

Gökyüzünde tek adet bulut yok da, yoksa “uzaktan gelen cisim” Kara Kuğular mı? Bloomberg Economics’in araştırma ekibi bir dizi tehlike sıralamış. Bunlardan Omicron’un insan sağlığı ve global ekonomiye ne kadar zarar vereceğini tespit etmek için erken. Noel-Yıl Başı tatili geçsin, Hania & Konia’yı göreceğiz. Öte yanda, Fed’in en az 3 kez 25 baz puan faiz artırma uyarısının gerçeğe çok yakın olduğunu düşündüm. Enflasyon yıllarca sürebilir. Tehlikeleri öldürücülük sırasına dizsem, enflasyon şoku açık ara bir numarada yer alır.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!