Global Durgunluğa hoş geldiniz

Önce değerli okurlarım için bir sağlık uyarısı yaparak başlamak, ve bu zor günlerde karınca kararınca topluma bir katkıda bulunmak isterim. Ulan, hıyarlar, gidin Wikipedia’dan etil ve metil alkol arasındaki farkı öğrenin iç dezenfektana başlamadan önce! Metil dışardan, etil içerden alınır. Metili içerden almak yanlışlıkla basur kremiyle diş fırçalamaya da benzemez. Bir kaç gün içinde tüm organlar iflas, siz de Tahtalı Köye. Siz olmazsanız, ben de olmam. Kendinizi düşünmüyorsanız, beni ve beslediğim 8 öksüz kediyi düşünün bari.

Maalesef, İran’dan başlayarak Orta Asya’ya kadar yaygın bir inanç, saf alkolün virüsleri temizlediği şeklinde. Bu yüzden 40 Türkmen kardeşimizi kaybettik. İran’da ise yüzlerce kardeşim ölüyor metil alkol zehirlenmesinden. İran zaten artık bir “harabe devlet”. Resmi Covid-19 vaka sayısı 20 bin. Gerçek vaka sayısı belki 50 bin ve artıyor, çünkü rejim sokağa çıkma yasağı ilan etmiyor. Etse de halkın taktığı yok zaten. Petrol fiyatlarında gerileme kadar kimsenin petrol almak istememesinden de bir darbe yiyen İran’ı kaybettik, ruhuna fatiha.

Sırada, “Ben iyileştim, şimdi tüm dünyaya örnek olacağım” diyen Xi Jinping var. Onun da suyu kaynadı. Çin’de bir haftada 54 ölüm, 3 binden fazla da yeni vaka var. Efendim, yabancılar dışardan getirmiş. Palavra, Çin sağlık sistemi “asemptomatik” yani hastalığı ayakta geçirenleri takibe almayınca, virüs yine yayıldı. Japonya’da bu hafta sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi bekleniyor. ABD’de 100 bin vaka ve onlardan daha ağır hasta olan Başkan Trump var. Onun derdi ekonomiyi Paskalya’da çalışır hale getirip, seçim kazanmak. Brezilya’da Bolsanaro denen faşist abim de virüsün bulaşıcılığına inanmayanlardan. Meksika’da Manuel Luiz Obrador zaten başka bir alem. Valla, bu kadar kafayı yemiş lider arasında ben Reizi’mle gurur duyuyorum. Halk arasına çıkmıyor, herşeyi video konferansla hallederek halkına örnek oluyor.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN