Gıda Sektörü Hisse Analizleri / Sanko Menkul Değerler – (30.01.2015)

Sanko Menkul tarafından hazırlanan Gıda Sektörü Hisse Analizleri:

Bu analizimizde Gıda Sektörüne ait Bist’te işlem gören SKPLC, BANVT ve PETUN hisselerini teknik analiz yöntemleri kullanarak inceleyeceğiz ve son yıllarda gösterdikleri performansları karşılaştırarak bundan sonraki döneme ait ip uçları yakalamaya çalışacağız.

SKPLC

Uzun vadede düşüş kanalı içerisindeki hareketlerine devam eden SKPLC, 2014 yılının başından itibaren boğa piyasasına girmiş ve kanalın alt seviyelerinden yükselerek kanalın üst seviyesini iki kez test etmiş ancak kıramamış. Bu durum sonrasında aşağı yönlü hareketlerin başladığını görüyoruz. An itibariyle 1,18 seviyesinde bulunan SKPLC, 50 günlük ortalama olan 1,25 direnci altında kaldığı sürece aşağı yönlü hareketlerine devam edebilir. Hedef olarak ise orta vadede 233 günlük ortalama olan 0,80 olabilir.

Eğer 1,25 direnci kırılırsa kanalın üst noktası tekrar test edilebilir.

53915-skplc

PETUN

Uzun vadede yükseliş hareketine devam eden PETUN, 2014 yılından itibaren yatay hareketlere başladı. Yatay kanalın üst seviyesi olan 9,80’nin altında kaldığı sürece aşağıda 9,20 seviyesine doğru geri çekilebilir. Ancak bu seviye kırılmadığı sürece düşüşler sınırlı kalabilir.

Yukarı yönlü oluşabilecek hareketlerde ise 9,80 direnci kırılırsa 10,80-11,00 bölgesine doğru yükselişler görülebilir.

53916-petun

BANVT

Uzun vadede düşüş kanalı içerisinde hareket eden BANVT, 2014 yılında düşüş kanalının alt seviyesinden başladığı yükselişe devam ediyor. Bu oluşan yükseliş kanalının alt seviyelerine yakın hareket ediyor. Kanalın alt noktası ve 200 günlük hareketli ortalama olan 2,95’in üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü hareketler devam edebilir. Kısa vadede 3,24 direnci kırılırsa yükseliş hızlanabilir ve orta vadede 3,80 seviyesi hedeflenebilir.

53917-banvt

Hangi hisse daha iyi performans göstermiş?

Not: Bu kısımda performansları kıyaslamak için normalize edilmiş grafikleri kullandık. Örneğin grafikteki 118 değeri %18’lik bir artışı ifade ediyor.

Son 1 yıllık performansları incelediğimizde özellikle SKPLC’nin diğer hisselere ve Bist 100’e göre çok daha yüksek bir performans göstermiş. BANVT’in Bist 100’le kısmen paralel bir performans gösterdiğini PETUN’un ise biraz daha negatif ayrıştığını görüyoruz.

53918-1yil

5 yıllık dönemde ise, PETUN’un son yıldaki atağına rağmen Bist 100’den olumsuz olarak ayrıştığını ve benzer bir durumun BANVT hisseleri için de geçerli olduğunu görüyoruz. PETUN 5 yıllık dönemde yaklaşık %93’lük bir yükseliş göstererek diğer hisselerden ve Bist 100’den olumlu ayrıştığını görüyoruz.

53919-5yil

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir