Gedik Yatırım 2018 Yılı 2. Çeyrek Strateji Raporu / Gedik Yatırım

2018 Yılı 2. Çeyrek Strateji Raporu

Piyasaların Denge Arayışı

Piyasalarda, rekorlarla geçen 2017 yılının ardından 2018 yılına da görece olumlu bir havada başlandı. Ancak, önce ABD borsalarında Fed ve enflasyon endişeleri kaynaklı olarak gözlenen son derece sert satış dalgası ve ilk çeyreğin sonuna doğru ABD ve Çin arasında baş gösterebilecek olası bir ticaret savaşına yönelik endişeler ön plana çıktı. Dolayısıyla, piyasalar açısından 2018 yılı ilk çeyreğinin özeti yüksek oynaklık ve kararsızlık oldu denilebilir. 2018 Yılı Strateji Raporu’muzun ana temasını oluşturan «Yeni Normal»in getirdiği belirsizlikler, küresel hisse senedi piyasalarının tarihi zirvesine yakın olmasının yol açtığı psikolojik unsurlar, önemli gelişmiş ülke merkez bankalarının beklenenden hızlı normalleşebileceğine yönelik endişeler, algoritmik işlemlerin yaygınlaşmasıyla paniğe dönüşen sert fiyat hareketleri, küresel olarak siyasi-jeopolitik tansiyonun yüksek seyretmesi gibi unsurlar büyük ölçüde piyasalardaki yön ve denge arayışının temel nedenleri oldu denilebilir. Hisse senedi piyasalarındaki uzun vadeli yükseliş trendinin bozulduğunu söylemek için hâlen erken olduğunu düşünmekteyiz. Yakın dönemde artan stresin ardından görülebilecek olası pozitif gelişmeler küresel risk iştahının toparlanmasını ve piyasalarda güçlü tepki alımlarının görülmesini sağlayabilir.

Borsa İstanbul Değerlemeler Açısından Cazip, TL aşırı ucuz; ancak kısa vadede oynaklık ön planda

Yakın dönemde özellikle jeopolitik risk fiyatlamasının ön plana çıkmasıyla gerek küresel gerekse de yurtiçi piyasalarda gözlenen aşağı yönlü baskının, Borsa İstanbul’da işlem gören şirketleri değerleme açısından  orta ve uzun vadede oldukça cazip seviyelere getirdiği söylenebilir. Kısa vadede ise anlık haber akışları kaynaklı piyasalardaki oynaklığın yüksek seyredebileceğini de not etmekte fayda bulunmakta. Nisan ortasında yapılan açıklamalarla henüz kesinleşmese de erken seçim ihtimalinin açık bir şekilde gündeme gelmiş olması da kısa vadede oynaklığın yüksek seyretmeye devam edeceğini işaret eden bir unsur olarak görülebilir. Dolayısıyla, kısa vadede daha temkinli bir yaklaşım izlenmesinin daha sağlıklı olabileceği söylenebilir. Özellikle, ekstra risk almaktan ziyade mevcut portföy değerlerinin korunması kısa vadeli öncelik olarak belirlenebilir. Bununla birlikte, yukarıda değinildiği gibi Borsa İstanbul’un orta-uzun vade açısından oldukça cazip seviyelerde bulunduğu göz önüne alarak; kısa vadeden ziyade orta-uzun vadeli perspektifle kademeli alım yoluyla temel görünümü güçlü olan hisselerin biriktirilmesi de bir strateji olarak takip edilebilir. Bu yönde izlenecek temel stratejilerde, hedeflenen kârdan daha önce katlanılabilecek azami zararı göz önünde bulundurarak, olası yatırım kararlarının bu minvalde belirlenmesi yerinde olacaktır. Ayrıca, kısa vadede gözlenebilecek yüksek oynaklık riski nedeniyle portföylerdeki mümkün olduğunca farklı enstrümanlara dağıtmak kadar; özellikle hisse senedi yatırımlarında tek bir seviyeden ve/veya panik kararlarla alım – satım yapılmasındansa, zamana ve kademelere yayılarak bir strateji izlemenin daha temkinli bir yaklaşım olacağı söylenebilir. Özellikle, şirketlerin beklenen kârlılıkları ile iktisadi faaliyetteki güçlü görünümün korunduğu göz önüne alındığında, çok kısa vadeli olarak gün içi ve/veya bugün alıp birkaç gün içinde satış yapma yaklaşımlardan ziyade daha orta – uzun vadeli stratejilerle hareket etmenin çok daha sağlıklı olacağını değerlendirmekteyiz. Yakın dönemde endeks, kur ve faiz tarafında oluşan baskı ile yatırımcı psikolojisi açısından yüksek seyreden stres ve risk fiyatlaması göz önüne alındığında; olası olumlu haber-veri akışları ile birlikte yurtiçi piyasalarda hızlı ve güçlü bir rahatlama görülmesi de oldukça kuvvetli bir olasılık olarak görünmekte. Özellikle TL’nin aşırı ucuz seviyelerde bulunması ile mevcut faiz seviyelerinin oluşturduğu yüksek reel getiri potansiyeli Türk  Varlıklarının cazibesini güçlü bir şekilde korumasını sağlamakta.

Öne Çıkan Hisseler

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN