Geçen hafta İMKB / Turkish Yatırım – (16-20 Nisan 2012)

Geçen hafta İMKB – (16-20 Nisan 2012)

Avrupa borsaları haftalık artış kaydederken IMKB düşüşte 3. Haftasını tamamladı. Şimdi Avrupa’nın neden toparlandığını hatırlayalım; Yeni sorun İspanya’nın kısa ve uzun vadeli borçlanmalarında faizler yükselse de hedef üzerinde borçlanma yapabilmesi, ZEW’ün 18 aylık zirveye çıkması, IMF’nin küresel büyüme tahmini %3,5’a çekmesi ve Haftanın son günü gelen İspanya’nın “kötü banka modeli” uygulaması haberleri ki bankaların toksitlerden temizlenip bunlar için ayrılan 30 milyar euroluk kredinin rahatlaması ve takipdeki kredileri için gereken ek 29,1 milyar euroluk karşılıktan da kurtulmaları anlama gelmesi .

Bizim ayrışma nedenlerimiz ise ; TCMB’nin kontrollü parasal sıkılaştırmaya gitmesi ile ortalama fonlama maliyetinin %10,5 seviyelerine kadar çıkması ve enflasyondaki sapmaların önüne geçmek için bunun bir süre daha devam edeceğinin açıklanması ki buda istisnai günlerde artış demek, Bankaların 1Ç12 mali tablolarında Net faiz marjlarındaki daralma, komisyon gelirlerini yeni muhasebe sistemine göre uygulamaları, kredi ve mevduatın yatay seyrinin net ücret ve komisyon gelirlerindeki etkisi ile birlikte karlılıkta bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %12 bir önceki çeyreğe göre ise %2 seviyesinde gerileme beklentimiz (Piyasa beklentisi yıllık %10, çeyreklik %1,5 seviyesindedir.) olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu etmenlerde zaten piyasanın 1200 puanlık dar bantta hareket etmesine ve yurtdışındaki olumlu gelişmelere yeteri kadar katılamamamıza neden olmaktadır.

23 Nisan haftasında ise Yurtiçinde Salı günü kapasite kullanım oranı ve Perşembe günü Enerji fiyatlarının 0,5 ek katkı yapacağını açıklayan TCMB’nin 2012 enflasyonu için orta noktayı %7’ye çekmesini beklediğimiz ( Bizim 2012 beklentimiz %8’dir) Enflasyon raporu, Salı günü 05.03.2014 vadeli gösterge tahvil ihracı ve 12.01.2022 vadeli tahvilin yeniden ihraçları, Yurtdışında Pazar günü yapılcak olan Fransa cumhurbaşkanlığı seçimleri ilk turundan çıkacak sonuca göre koalisyon senaryoları ile haftaya başlayacağız, Hollande’in borç krizi – bütçe ve Euro ortak tahvili ihracı konularında Merkel ile zıt görüşlere sahip olduğu biliniyor ve bu durumunda yeni bir belirsizlik yaratıyor. Zaten Mayısta’da Yunanistan seçimleri var eder iki belirsizlik ve buyrun yeniden volatilite.

Ardından hem istahdamdaki dalgalanma hem de sanayi verilerinin zayıflığı ile FED’in parasal genişleme yönünde olumlu konuşma beklentisinin bulunduğu toplantısı, İspanya-İtalya ve Almanya tahvil ihaleleri ve oluşacak borçlanma faizleri, Apple –AT&T başta olmak üzere 3M ve Coca-Cola bilançoları endekslerin yönünde ana belirleyici gelişmeler olacak.

Euro/dolar paritesinin 1,3000 desteğinden toparlanıp yeniden 1,3250 direncine hareket ederken bu seviyenin geçilip geçilmeyeceği, hem sorunlu ülkelerin tahvil ihraçları hem de FED toplantısından çıkacak sonuca göre belirlenecek.

Teknik olarak baktığımızda ise Kanal band desteğimiz 59,750 seviyesinde stochastic’in aşırı satım bölgesinde olması buradan tepki hareketinin gelmesini güçlendirmekte. Bu seviyenin altında ise 200 günlük hareketli ortalama 57,200’de bulunmakta. Bu seviyeye kadar gevşeme göstermeyi beklemiyoruz. Yeniden yükselişe geçmemiz içinde 60,750 direncinin geçilmesi lazım. Eğer yurtdışı olumlu olur bizim banka bilançolarımız da olumlu sürpriz yaparsa 62,000 seviyelerini bile test edebiliriz. Hayır olumsuzluk olursa yeniden 60,750- 61,100 bandında takılıp kalırız

Kaynak: turkborsa.net

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir