Geçen hafta İMKB / TEB Yatırım – (16-20 Nisan 2012)

Geçen hafta İMKB – (16-20 Nisan 2012)

Hafta içinde tepki niteliğinde zayıf alışlar görülse de, İMKB`de geride bıraktığımız haftada genelde satıcılı bir seyir yaşandı. ABD`de zayıf gelen verilerin, Euro bölgesine ilişkin olumsuz haber akışının, borç krizinden önemli ölçüde etkilenen İtalya, İspanya, Portekiz`le ilgili yaşanan sıkıntıların, haftanın ikinci yarısında Fransa`nın 3A olan kredi notunun indirilebileceğine ilişkin çıkan söylentilerin yurtdışı borsalarda neden olduğu düşüşlerin yukarı hareketi sınırladığı, İMKB`nin satıcılı seyrinde etkili olduğu gözlendi. Haftaya 60582 seviyesinde başlayan, hafta içinde etkili olan alışlarla 61245 seviyesine kadar yükselen, bu seviyeden gelen satışlarla teknik açıdan önemli bir referans noktası olarak izlediğimiz 60000 seviyesinin altına inerek, 59695 seviyesine kadar gerileyen İMKB-100 endeksi haftayı, 60000 seviyesinin üzerinde, 60122 seviyesinde, haftalık bazda %0.76 oranında değer kaybı ile tamamladı. Cuma günü endekste, bir önceki güne göre, %0.46 oranında değer artışı oldu.

İMKB`ye gelen hafta da dışarıdaki gelişmelere paralel hareketlerin süreceğini düşünmekteyiz. Borsalardaki hareketlerin, ham petrol fiyatlarının seyrinin yanında, Euro bölgesindeki gelişmelerin, ABD ve Avrupa ekonomilerine ilişkin hafta içinde açıklanacak verilerin piyasalar üzerinde yine önemli etkilerinin olacağı söylenebilir. Özellikle global ekonomiye ilişkin zayıf gelen verilerin, Euro bölgesinde yaşanan sorunların, İtalya, İspanya, Portekiz`le ilgili sıkıntıların, artan resesyon kaygılarının Nisan ayı ortasından beri gözlenen olumsuz etkilerinin sürdüğü görülebilir.

ABD Merkez Bankası`nın (FED) Çarşamba günkü faiz toplantısı da gelen hafta piyasalara önemli ölçüde yön verecek gözükmektedir. FED`in gelen haftaki toplantısında %0.00-%0.25 bandında olan gösterge faizlerde bir değişikliğe gidilmesi beklenmemektedir. Daha çok toplantı sonrası yapılacak açıklamalarda ABD ekonomisine ilişkin değerlendirmelerin, FED`in önümüzdeki dönemdeki para politikasına ilişkin verilecek yeni mesajların piyasalar üzerinde önemli etkilerinin olacağı söylenebilir.

ABD`de hafta içinde açıklanacak bilançoların da piyasalar üzerinde etkilerinin olacağı düşünülmekle birlikte, ABD`nin önemli şirketlerinin büyük bir kısmının ilk çeyrek sonuçları açıklanmış olmasından dolayı, bundan sonra gelecek bilançoların etkilerinin daha sınırlı kalması beklenmektedir.

Yurtiçi tarafta ise Salı günü Türk Telekom ile açıklanmaya başlanan yılın ilk çeyreği ilgili bilançolara ilişkin beklentilerin İMKB üzerinde etkili olacağı söylenebilir. Özellikle bankacılık sektörüne ilişkin hafta ortasından itibaren açıklanmaya başlanacak bilançoların İMKB üzerinde önemli etkilerinin olması beklenebilir.

Teknik olarak bakıldığında endeksin ilk önemli destek noktası 60000 seviyesindedir. Diğer önemli destek noktaları 59500, 59000 ve 58700 seviyelerindedir.

Endeksin ilk önemli direnç noktası ise 60600 seviyesindedir. Diğer önemli direnç noktaları 61100, 61400 ve 61700 seviyelerindedir. 61700 seviyesi aynı zamanda ana direnç noktası olarak ön plana çıkmaktadır.

Kaynak: tebyatirim.com

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir