GBP / USD Yorumları / Forex Koçu – (03.03.2017)

GBPUSD Daha Ne Kadar Düşebilir?

Çarşamba günü imalat PMI ile başlayan İngiltere’den PMI serisi bugün hizmetler PMI ile son buldu. İmalat PMI 54.6 ile beklenti altı kalmış, dün açıklanan inşaat PMI ise 52.2 ile beklentide gelmişti. Bugün açıklanan ve İngiltere ekonomisi için diğer iki PMI verisinden çok daha önemli olan hizmetler PMI ise 53.3 ile beklenti altı kaldı.

Şubat ayını Ocak ayı ile kıyaslarsak inşaat PMI verisinde 0.3 puanlık bir artışa karşı imalat PMI 1.1, hizmetler PMI verisinde ise 1.2 puan gerileme görüyoruz. PMI verilerini hazırlayan kurumdan gelen açıklama gerilemeyi yükselen enflasyon ve zayıf maaş artışının sonucu tüketici harcamalarındaki kötüleşmeye bağlıyor.

Ocak ve Şubat PMI verileri İngiltere ekonomisinin 2017 birinci çeyrekte önceki çeyreğe göre biraz daha zayıf bir büyüme performansı sergileyebileceğini ima ediyor fakat yine de %0.5 civarında bir büyüme ile tutarlı ve Haziran ayındaki AB referandumu sonrası ortaya saçılan kıyamet senaryolarıyla kıyaslanırsa aslında çok iyi seviyelerde. PMI verilerinde 50.0 üzeri bir rakamın sektörde genişleme anlamına geldiğini hatırlatalım.

Zaten baskı altında olan GBPUSD beklenti altı hizmetler PMI verisi sonrası bir tur daha satış yedi ve son beş haftanın en düşük seviyelerine kadar gerilemiş durumda. 1.2220 – 1.22 desteği test ediliyor şu anda. Eğer kırılırsa ilk aşamada 1.2140, sonra da 1.21 seviyeleri gündeme gelebilir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin