Garanti Yatırım’ın 2013 Tüpraş Hedef Fiyatı

Tüpraş için 2013-sonu hedef fiyatımız 53.00 TL % 5 artış potansiyeli sunmaktadır. Hisse, 2013 tahminlerimize göre 8.3x FD/FVAÖK ve 11.9x F/K çarpanlarıyla, Akdeniz havzasındaki benzerlerine göre primli işlem görmektedir.

• İran’ın payı azaltıldı, bir miktar daha azalabilir. ABD’nin İran yaptırımları sonucu Tüpraş, İran’dan yaptığı petrol alımlarını %20 azaltmıştır. Böylece, İran’ın payı %37’ye gerilemiştir. Önümüzdeki dönemde ABD tarafından İran yaptırımlarının ağırlaşmasını beklemekteyiz. Artan yaptırımların sonucu olarak Tüpraş’ın İran’dan aldığı petrolü bir miktar daha azaltmasını bekleyebiliriz. Yılın son çeyreğinde Tüpraş’ın 11.5mlr TL satış geliri, 507 mn TL FVAÖK ve
%4.3 FVAÖK marjı ve 256mn TL net kar yaratmasını bekliyoruz.

• RUP 2015 yılında devreye girecek. Tüpraş beyaz ürün üretimini artırmak için 2.4mlr ABD$’lık fueloil dönüşüm projesine (RUP) devam etmektedir. 2013 yılı için toplam yatırım harcamasının 906mn ABD$ olarak gerçekleşmesini bekliyoruz. Proje tamamlandığında yıllık FVAÖK’ya 400-500mn ABD$ ek FVAÖK yaratmasını bekliyoruz. Hem yatırım miktarlarının son 2 yılda çok yüksek olması, hem İran yerine kullanılan diğer petrol satın almalarının vadelerinin farklı olması, Tüpraş’ın 1mlr ABD$ tahvil ihraç etmesine sebep olmuştur.

• Yüksek temettü miktarı hisseyi desteklemeye devam ediyor. Tüpraş’ın 2012 yılı karından 850mn TL civarında nakit temettü dağıtmasını bekliyoruz. Temettü verimliliği %8 civarındadır. Tüpraş’ın EY ödemeleri 2015 yılında sonra erecektir. Yine de net karın en az %70’ini nakit temettü olarak dağıtmasını bekliyoruz.

Raporun Tamamı için tıklayın.

Garanti Yatırım Araştırma

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir