Garanti Yatırım’ın 2013 İpek Enerji Hedef Fiyatı

Garanti Bankası İPEK ENERJİ hissesi için 2013-sonu hedef fiyatını 6.82 TL olarak belirledi.

2013-sonu hedef fiyatımız 6.82TL %17 artış potansiyeli sunuyor. Petrol arama faaliyetleri ve bu arama faaliyetlerine yönelik beklentiler, hisse fiyatlarına olumlu yansımış ve IPEKE hisseleri yılbaşından bu yana %316 getiri elde ederken İMKB 100 endeksinin %177 üzerinde performans göstermiştir. IPEKE, Şubat 2010’dan bu yana ortalama 54% olan ıskontosu ile karşılaştırıldığında mevcut NAD’ine göre %28 ıskontolu işlem görmektedir.

• Petrol şirketi olma yolunda emin adımlar. İpek Enerji’nin petrol arama faaliyetleri Güneydoğu Anadolu bölgesindeki 2 petrol kuyusunda devam etmektedir. Kozaa1 petrol kuyusunda çalışmalar Haziran 2012’de ikinci kuyuda (İpeke1) ise Kasım’da başlamıştır. Arama kuyularının, petrol potansiyeli bakımından zengin bölgede bulunması sebebiyle, şirketten yapılacak petrol bulunduğuna yönelik açıklamalar bizim için şaşırtıcı olmayacaktır. Şirket daha önce hedeflenen seviyede petrol ve gaz emaresi görüldüğüne dair açıklama yapmıştı. Şirketin sondaj çalışmaları ile ilgili testleri tamamlayıp, detaylı açıklamaları Ocak ayında yapmasını bekliyoruz.

Bu yüzden, sondaj çalışmaları neticesinde petrol rezervleri ve bunun şirkete sağlayacağı katkı hisse performansı için belirleyici olacaktır.

• IPEKE, KOZAA ve KOZAL’ı kontrol etmektedir. Koza İpek Holding A.Ş., IPEKE’nin %62.1’ine sahipken, %37.9’luk kısım ise halka açıktır. Öte yandan, IPEKE, KOZAA’nın %52.25 hissesine sahip olup tam konsolide etmektedir. Aynı zamanda şirket, dolaylı olarak Koza Altın’ın %23.2’sine sahiptir.

Raporun Tamamı için tıklayın.

Garanti Yatırım Araştırma

Önemli Uyarı: Paraborsa.Net hiç bir kurumun günlük bülten, portföy önerisi veya herhangi bir araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Finkafe'de Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir