Garanti BBVA 2019 3. Çeyrek Kâr Rakamlarını Açıkladı

Garanti BBVA aktiflerinin %63’ünü müşteri güveninin göstergesi olan mevduat ile fonluyor!

Türkiye Garanti Bankası A.Ş., 30 Eylül 2019 tarihli finansal tablolarını açıkladı. Bankanın konsolide finansal tablolarına göre, bu yılın ilk dokuz ayında net kârı, 4 milyar 998 milyon 460 bin TL oldu. Aktif büyüklüğü 411 milyar 161 milyon 696 bin TL seviyesinde gerçekleşirken, ekonomiye nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla sağladığı destek ise 302 milyar 634 milyon 414 bin TL oldu. Fonlama bazını dinamik bir şekilde yöneten Garanti BBVA’nın fonlama kaynakları içindeki en büyük ağırlığı mevduatlar oluşturmaya devam etti; aktiflerin %63’ü mevduatlar ile fonlanıyor. Müşteri mevduat tabanı yılın ilk 9 ayında %6 büyümeyle 253 milyar 907 milyon 148 bin TL oldu. Güçlü sermaye odağını koruyan Bankanın sermaye yeterlilik oranı %18,1, özkaynak kârlılığı %13,5, aktif kârlılığı ise %1,6 seviyelerinde gerçekleşti.

Konuyla ilgili bilgi veren Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ; “Yılın üçüncü çeyreği enflasyondaki önemli iyileşme ve buna bağlı olarak faizlerin kademeli olarak düşmesi sonucu kredi taleplerindeki toparlanmanın başlangıcını gördüğümüz bir dönem oldu. Kredi talebindeki artış, önümüzdeki dönemde daha görünür olacak. Sürdürülebilir büyüme stratejisiyle bilançomuzu şekillendirirken, sermaye tabanımızı daha da güçlendirdik. Bu güvenle, artan talebi karşılayarak, reel ekonomiye destek vermeye devam edeceğiz. Türk Lirası kredilerde özel bankalar arasında liderliğimizi bilgimiz, tecrübemiz ve reel sektöre olan hakimiyetimizle koruyacağız.

Dürüstlük, hesap verebilirlik ve şeffaflık ilkelerinin Garanti BBVA kültürünün ayrılmaz parçası ve sürdürülebilir varlığının güvencesi olduğunu vurgulayan Baştuğ: “Kurumsal firmaların dünya çapında sürdürülebilirlik performanslarını değerlendiren Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’ne bu yıl da girmeye hak kazandık. Endekste beş kez üst üste yer alan Türkiye’den tek şirketiz. Etkimizin ve yarattığımız değerin bankacılıkla sınırlı olmadığının bilinciyle, paydaşlarımıza sürekli değer yaratmak için sürdürülebilir kalkınma odağımızla çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Garanti BBVA’nın 30 Eylül 2019 yılına ait BDDK konsolide finansal sonuçlarına ilişkin Türkçe sunuma www.garantibbvayatirimciiliskileri.com adresindeki Garanti BBVA Yatırımcı İlişkileri web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Garanti BBVA’nın Seçilmiş Konsolide Finansal Göstergeleri (30 Eylül 2019)

Hesap Dönemine Ait Faaliyet Sonuçlarına İlişkin Özet Finansal Bilgiler

Ortalama aktif kârlılığı %1,6 oldu.
Ortalama özkaynak kârlılığı %13,5 seviyesinde gerçekleşti.
Ekonomiye nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla sağladığı destek 302 milyar 634 milyon 414 bin TL oldu.
Toplam canlı krediler, TL krediler ve YP krediler pazar payları sırasıyla %9,9 %10,2 ve %9,4 seviyesinde gerçekleşti.
Yılbaşından bu yana toplam müşteri mevduatları %6 büyüdü ve pazar payı %10,3 seviyesine geldi.
Vadesiz mevduatların, toplam mevduatlar içindeki payı %31’e ulaştı.
Sermaye yeterlilik oranı %12,6 olan yasal limitlerin üzerinde %18,1 seviyesine geldi.
Donuk alacak oranı %6,7 seviyesinde gerçekleşti.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN