Garanti Bankası Hisse Yorumu / Vakıf Yatırım – (17.07.2019)

Garanti Bankası (GARAN)

Piyasa değeri (mn TL) 38.220
Günlük ort. işlem hacmi (mn TL) 1.012
Uzun vadeli öneri AL
Hedef fiyat (TL) 11,45
Hisse fiyatı (TL) 9,10
52 hafta en düşük – en yüksek fiyat (TL) 5,72 – 10,15
Halka açıklık oranı 48,0%

 Garanti Bankası’nı beğenmeye devam ediyoruz – Güçlü sermaye yeterlilik rasyosu , benzer bankalara göre yüksek özkaynak karlılığı, dengeli kredi portföyü, ihtiyatlı karşılık ayırma politikası nedeniyle Garanti Bankası en çok beğendiğimiz bankalar arasındadır.

 Risklere karşı korunaklı – Karşılıklarda ihtiyatlı ve muhafazakar bir yaklaşıma sahip olan Garanti Bankası’nın 1 Ç19 itibariyle yakın izlemedeki kredilerin (grup 2 ) toplam kredilere oranı %15 , 0 (yaklaşık %80’i ödemesi bir gün bile geçmemiş kredilerden oluşuyor) iken, Takipteki Krediler Oranı ise % 5 , 2 düzeyindedir . Yılın ikinci yarısında da perakende kredilerde intikallerin azalarak devam etmesini bekliyoruz . Garanti Bankası için yılsonu TKO tahminimizi % 6 , 4 olarak koruyoruz . Ayrıca 1 Ç19 itibariyle toplam 2,35 mlr TL tutarında serbest karşılığı bulunan bankanın oluşabilecek riskler karşısında güçlü sermaye tabanı ve yüksek karşılık oranı sayesinde bu riskleri bertaraf edebileceğini düşünüyoruz.

 Güçlü sermaye yeterliliği ile ön plana çıkıyor – Garanti Bankası’nın 2018 sonunda %18, 3 düzeyinde olan Sermaye Yeterlilik Rasyosu (SYR) 2019 ilk çeyrekte TL’deki değer kaybı ve kredi büyümesine bağlı olarak %17 , 0’ye gerilemiştir . Sektöre paralel olarak döviz kurlarındaki hareketlilik temel olarak bankanın SYR’si üzerinde aşağı yönlü risklere işaret etmektedir . Ancak sektörde en yüksek sermaye yeterliliğine sahip olan bankanın 15 mlr TL sermaye fazlası ve 2 ,35 mlr TL serbest karşılığı ile risklere karşı güçlü konumda olduğunu düşünüyoruz.

 2019 yılsonu karlılık göstergeleri için daha iyimseriz – Banka’nın 1 Ç19’da özkaynak karlılığı %14 , 1 düzeyinde gerçekleşirken, TKO’su ise % 5 ,18 düzeyine ulaşmıştı . 2 Ç19 için bankanın kredi büyümesinin zayıf gerçekleşmesini ve ayrıca bir önceki çeyreğe göre net ticari zarardaki artış nedeniyle özkaynak karlılık düzeyinde hafif gerileme bekliyoruz. Yılın ikinci yarısında ise bankanın kredi -mevduat makasında kademeli iyileşme ile beraber karlılık göstergelerinde toparlanma öngörüyoruz . Böylece Garanti Bankası için 2019 yılsonu net kar öngörümüzü 6 , 3 mlr TL’den 6 , 9 mlr TL’ye revize ediyoruz . Bu da %14 düzeyinde özkaynak karlılığına işaret etmektedir . Banka yönetimi 2019 yılsonu için %10 -13 düzeyinde özkaynak karlılığı ve % 7 , 0’nin altında Takipteki Krediler Oranı (TKO) öngördüğünü açıklamıştı . Ancak yılsonu için bankanın hem aktif kalitesi hem de karlılık seviyelerinin yukarı yönlü potansiyelinin olduğunu düşünüyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN