Garanti Bankası Bilanço Analizi / Garanti Yatırım – (25.10.2016)

Garanti (Not Yok) 3Ç16 Finansal Sonuçlar

Güçlü Sonuçlar

Garanti Bankası 3Ç16’da 1,331mn TL net kar açıkladı. Garanti’nin net karı konsensüs tahmini olan 1,271mn TL’nin hafif üzerinde gerçekleşti.

Garanti Bankası’nın net karı çeyreksel bazda %14 gerilerken, yıllık bazda ise %151 arttı. Özkaynak karlılığı 9A16’da %16’ya yükseldi. (2015: %12.1)

Bu çeyrekte öne çıkan noktalar ise; i) net faiz marjında artış, ii) takipteki kredi oranında hafif artış, iii) 100mn TL’lik serbest karşılık ayrılması ve iv) verimli maliyet yönetimidir.

Finansallarda öne çıkan noktalar Büyüme:

Kredi kartları ve konut kredileri kaynaklı olmak üzere, TL krediler çeyreksel bazda %2 büyüdü. YP cinsi krediler ise %2 daraldı. Garanti Bankası fonlamasında TCMB depo kanalı ve para piyasaları öne çıktı. Böylece kredi mevduat oranı 5.3 puan artarak %114 oldu.

Marjlar: Swap maliyetine göre düzeltilmiş net faiz marjı çeyreksel bazda 52 baz puan iyileşerek %4.9 oldu.Net faiz marjını destekleyen temel unsurlar ise, mevduat maliyetindeki iyileşme ve düşük swap giderleri oldu. Banka yönetimi, net faiz marjının 2017’de mevcut seviyelerinde kalarak %4.7 olmasını bekliyor.

Varlık Kalitesi: Bu çeyrekte, bütçede öngörülenlerin dışında 191mn TL’lik takipteki kredi girişi olsa da, yüksek baz etkisi nedeniyle Garanti’nin net takibe dönüşüm oranı çeyreksel bazda 14 baz puan gerileyerek 134 baz puan oldu. Banka’nın takipteki krediler oranı %3 olurken, karşılık ayırma oranı 0.5 puan artarak %80’e yükseldi. Komisyon gelirleri ve faaliyet giderleri:

Komisyon gelirleri yıllık bazda %6 arttı. Faaliyet giderlerindeki yıllık bazda artış %1 ile bütçelenen rakamın altında kaldı.

Sermaye yeterliliği: Garanti Bankası’nın sermaye yeterlilik oranı çeyreksel bazda 12 baz puan artarak %16.4 oldu. Sermaye yeterliliğini destekleyen ana unsurlar ise gerçeğe uygun değerlenen tahvillerdeki kazançlar ile 3Ç16’daki yüksek karlılık oldu.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN