Garanti Bankası 2018 / 6 Aylık Bilanço Analizi / Ziraat Yatırım – (31.07.2018)

Garanti Bankası 2018 / 2. Çeyrek Bilanço Analizi

“Garanti Bankası’nın 2018 Yılı İkinci Çeyrek Karı 1.907mn TL ile Beklentilerin Üzerinde Gerçekleşti…”

Garanti Bankası’nın 2018 yılının ikinci çeyreğindeki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %4,5 oranında azalarak 1.907mn TL’ye düşmüş ancak hem bizim beklentimiz olan 1.764mn TL’nin,hem de piyasa beklentisi olan 1.813mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada, net faiz gelirlerinin beklentimizin üzerinde gerçekleşmesi etkili olmuştur.

İkinci çeyrek karı ile birlikte Garanti Bankası’nın Ocak – Haziran net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %26,8 oranında artış kaydederek 3.907mn TL’ye ulaşmıştır.

Mevduata verilen faizlerdeki çeyreksel bazda artış %10,4 olurken, kredilerden alınan faizler ise %11,3 oranında artmıştır. TÜFE endeksli tahvil getirilerinden bir önceki çeyreğe göre önemli bir değişim yaşanmamıştır. Banka’nın ücret ve komisyon gelirlerinde olumlu seyir ise kredilerdeki görece yüksek artışa rağmen bu çeyrekte yerini %3 oranında düşüşe bırakmıştır. Artan swap maliyetlerine rağmen alım satım gelirlerinin olumlu katkısıyla ticari zarar çeyreksel bazda 268mn TL azalmış ve 74mn TL olarak gerçekleşmiştir. Yeni TFRS 9 uygulaması ile bir önceki çeyrekte yüksek oranda artan karşılık giderleri bu çeyrekte yalnızca %2 oranında artarak 1.667mn TL olmuştur. Banka’nın serbest karşılıkları ise bir önceki çeyreğe göre değişmeyerek 1.160mn TL olmuştur.

Banka’nın net faiz marjı, kredi mevduat makasının artmasına bağlı olarak 24 baz puan artarak %5,21’e yükselmiştir. Banka’nın özsermaye ve aktif karlılıkları ise sırasıyla %17,6 ve %2,3 ile bir önceki çeyreğin altında gerçekleşmiştir. Banka özellikle mevduat maliyetlerinde hızlı yükselişe bağlı olarak kredi mevduat faiz makasında 3.çeyrekte gerileme öngörürken, bu etkinin TÜFE endeksli tahvillerin artan enflasyonla birlikte ikinci yarıdaki tahmini 1,1 milyar TL’lik ek katkısı ile telafi edilebileceğini belirtmiştir.

Garanti Bankası’nın hedef hisse fiyatını, 2018 yılı ilk yarı gerçekleşmelerinin ardından tahminlerde yapmış olduğumuz değişiklikler ve güncellemelere bağlı olarak, 13,32TL’den 9,50TL’ye indiriyoruz. Daha önceki “EKLE” önerimizi ise koruyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN