Garanti Bankası 2017 / 9 Aylık Bilanço Analizi / Ziraat Yatırım – (27.10.2017)

Garanti Bankası 2017 / 9 Aylık Bilanço Analizi

“Garanti Bankası’nın 2017 Yılının Üçüncü Çeyreğindeki Net Dönem Karı 1.565mn TL ile Beklentilerin Hafif Üzerinde Gerçekleşti…”

Öneri : “EKLE”
Hedef Hisse Fiyatı : 11,87TL

Garanti Bankası’nın 2017 yılının üçüncü çeyreğindeki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre ufak çaplı bir artışla 1.565mn TL’ye yükselmiş ve hem bizim beklentimiz olan 1.513mn TL’nin,  hem de piyasa beklentisi olan 1.516mn TL’nin hafif üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada, net ücret ve komisyon gelirlerinin beklentimizin üzerinde gerçekleşmesi etkili olmuştur.

Üçüncü çeyrek kar rakamı ile birlikte Banka’nın yılın ilk dokuz ayındaki net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %18,8 oranında artarak 4,64 milyar TL olmuştur.

Garanti Bankası’nın artan mevduat maliyetindeki artışa bağlı olarak mevduata verilen faizlerdeki çeyreksel artış %12,7 olurken, kredilerden alınan faizler de yeniden fiyatlamanın etkisiyle %5,9 oranında yükselmiştir. Diğer yandan, TÜFE endeksli tahvillerin hesaplamasında tahmini enflasyonu %7’den %9’a yükseltmesinin düzeltme katkısına bağlı bir önceki çeyreğe göre yaklaşık olumlu katkı 58mn TL olmuştur. Tüm bunların etkisiyle net faiz gelirleri %4,2 oranında artmıştır. Banka’nın net ücret ve komisyon gelirleri de çeyreksel bazda %11,3 oranında artarak 965mn TL olmuş ve dönem karını desteklemiştir. Diğer taraftan bağlı ortaklıklardan elde edilen gelirler %21,2 oranında bir önceki çeyreğe göre azalarak 148mn TL olarak gerçekleşmiştir. Swap maliyetleri yaklaşık aynı kalmasına karşın artan swap miktarına bağlı olarak bu çeyrekte swap gideri 660mn TL olmuş ve buna bağlı olarak da 597mn TL ticari zarar kaydedilmiştir. Operasyonel giderlerde ise önemli bir değişim gözlenmemiştir. Banka, üçüncü çeyrek 230mn TL serbest karşılık ayırmıştır. Banka, ilk çeyrekteki 200mn TL’nin ardından ikinci çeyrekte de 220mn TL serbest karşılık ayırmıştı. Son çeyrekteki serbest karşılık ile birlikte toplam serbest karşılık 950mn TL’ye yükselmiştir. Son olarak, yurtdışında bankanın taraf olduğu devam eden bir dava süreci ile ilgili kesilen ceza ve ulaşabileceği rakama istinaden 137mn TL karşılık ayrılmıştır.

Banka’nın net faiz marjı kredi mevduat makasındaki daralmaya rağmen, TÜFE endeksli tahvillerin ve repo fonlamasının olumlu etkisiyle 40 baz puanlık bir artış yaşayarak yılın üçüncü çeyreğinde %4,96 olmuştur. Diğer taraftan, Banka’nın özsermaye ve aktif karlılıkları sırasıyla %16,1 ve %2,0 olarak gerçekleşmiştir.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

Raporun tamamı için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin